فرهنگی

تشکیل خانواده انسان را از خودخواهی و منیّت دور می‌کند + فیلم

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود عالی، سخنران مذهبی درمورد مسئله ازدواج بیان کرد: از محبوب‌ترین پیوند‌هایی که نزد خداوند متعال مقدس است پیوند خانواده و جمع خانواده است که در روایتی از پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم در اهمیت ازدواج آمده است: «مَا بُنِیَ فِی اَلْإِسْلاَمِ بِنَاءٌ أَحَبُّ إِلَى اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَعَزُّ مِنَ اَلتَّزْوِیجِ.» «در اسلام، هیچ بنایى نزد خداوند عزوجل، محبوب‌تر از ازدواج نیست».

این سخنران مذهبی گفت: تعبیری که در قرآن کریم برای موضوع ازدواج آمده این است: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ» «و باز یکی از آیات (لطف) او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رأفت و مهربانی برقرار فرمود. در این امر نیز برای مردم بافکرت ادله‌ای (از علم و حکمت حق) آشکار است.» یعنی از جنس خودتان، زوج‌ها و همسرانی قرار داد تا با تشکیل خانواده آرامش پیدا کنید. 

مطلب پیشنهادی:  بدون توجه به فرهنگ امکان پیشرفت وجود ندارد/ رونمایی از سند مشترک تعامل فرهنگ و اقتصاد

این سخنران مذهبی با اشاره به نقش خانه و خانواده برای دوری جستن انسان از منیّت تصریح کرد: انسان در خانه و خانواده می‌تواند از منیّت خارج شود و قاعده این است وقتی فرد خانواده تشکیل می‌دهد فقط فکر خودش نیست و از منیّت خارج می‌شود و طبیعتاً فکر دیگری هم، هست. در نتیجه، جایی که انسان را از منیّت خارج کند جای بسیار مقدس و ارزشمندی است و تمام سعی یک عارف و فردی که می‌خواهد بندگی خداوند متعال را کند این است که از منیّت خارج شود و بدترین چیزی که فرد را زمین می‌زند خودخواهی و منیّت و فقط خودش را دیدن است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی ادامه داد: خانواده عرصه‌ای است که انسان را از منیّت خارج می‌کند و از این جهت، جای خیلی مقدسی است چراکه کمالاتی در خانه و خانواده برای انسان پیدا می‌شود که در هیچ جای دیگر بدست نمی‌آید.

مطلب پیشنهادی:  ماجرای مداحی سلام آقا + فیلم

از امام صادق علیه‌السلام روایت شده است که اگر جوانی مجرد از دنیا برود و خداوند متعال اجازه دهند آنهایی که مجرد از دنیا رفته‌اند به این دنیا برگردند اولین کاری که آنها انجام می‌دهند این است که ازدواج می‌کنند. چون در آن عالَم متوجه می‌شوند چه نقصی داشته‌اند و چه کمالاتی را با ازدواج و خانواده بدست می‌آوردند که بدست نیاورده‌اند. در نتیجه، این بنا و پیوند خانوادگی مقدس است و طبیعی است که شیطان قصد تخریب این پیوند را دارد. چون اگر خانواده دچار فروپاشی شود تربیت دیگر، در جامعه صورت نخواهد گرفت و سرباز برای دین خدا و ولی خدا تربیت نخواهد شد و در این میان، اگر قرار است تربیت در جایی صورت بگیرد در خانه و خانواده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به پیوند آسمانی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها در اولین روز ذی‌الحجه یادآور شد: وقتی حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام با یکدیگر ازدواج کردند پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم از امیر مومنان، حضرت علی علیه السلام پرسیدند که علی جان! زهرا را چگونه یافتی؟ حضرت امیر علیه السلام یک جمله فرمودند: «نعم العون فی طاعة الله» «در مسیر طاعت و بندگی خدا برای من هیچ گونه ممانعتی ایجاد نمی‌کرد، بلکه همواره مسیر را هموار و راه را برای تعالی و رشد فراهم می‌کند».

مطلب پیشنهادی:  «به افق فلسطین» به عبارتی برنامه جبهه فلسطین بود

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *