اجتماعی

آمار سقط درمانی در سال ۱۴۰۲/ نظر خود را درباره سقوط بالگرد رییس جمهور اعلام کردیم

عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری امروز ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهادت آیت الله رییسی و تبریک فرارسیدن هفته قوه قضاییه، گفت: شعاری که در سال ۱۴۰۳ سازمان پزشکی به عنوان منشور کاری خود انتخاب کرد ارتقای کیفیت همه جانبه و خدمت به مردم عزیز است و سازمان پزشکی قانونی در یکسال آینده پیشرفت همه جانبه را در حوزه نیروی انسانی و تجهیزات دارد. ما خود را مدیون مردم می‌دانیم و تلاشمان این است که بتوانیم خدمات علمی‌تر با رعایت سرعت برای مردم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برنامه اصلی ما در سازمان تحقق سند تحول قضایی است گفت: در هفته قوه قضاییه ۱۱ پروژه عمرانی افتتاح می‌شود.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: طی یکسال گذشته بحران‌های مختلفی را داشتیم. اولین بحران ما در سال جدید، شهادت رییس جمهور و همکارانشان بود که مورد آزمایش قرار گرفتند و نظرات خود را به دستگاه قضایی اعلام کردیم. همچنین واژگونی قطار در مسیر قم و کاشان را داشتیم که ۷ جسد زغالی داشت و شناسایی آن از طریق DNA انجام شد. همچنین آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود و حادثه حرم مقدس شاه چراغ در شیراز را داشتیم که توسط همکاران ما بررسی شد.

مطلب پیشنهادی:  ساعات ۱۶ تا ۲۰ اوج تردد کاربران ترافیکی شهر تهران

وی درباره بانک ژنتیک گفت: ما بانک ژنتیک را سرمایه عظیمی برای کشور می‌دانیم. در حال توسعه جدی آن هستیم و رشد ۱۰۰ درصدی در حوزه پروفایل و اخذ نمونه در طی یکسال گذشته را داشتیم و به سرعت مسیر ادامه دارد. در طی یکسال ۴۰ پرونده عوامل مجرمانه شناسایی شدند و به قوه قضاییه اعلام شد.

مسجدی با اشاره به راه اندازی سامانه بانک ژنتیک کشور گفت: این امر در جهت ایمن سازی اطلاعات بانک ژنتیک بسیار موثر است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره آمار مربوط به سقط درمانی در سال ۱۴۰۲ گفت: در این زمینه ۱۱ هزار و ۱۹۰ پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته است که ۸ هزار و ۹۰۸ پرونده مجوز سقط دریافت کردند و ۳ هزار پرونده تاییدیه ما را نداشت.

وی گفت: ۲۱۵ هزار نمونه خون از مجرمین خشن با همکاری سازمان زندان‌ها اخذ شد که از این تعداد ۱۳۸ هزار پروفایل در سامانه بانک ژنتیک ایران وجود دارد و از این ۱۳۸ هزار پروفایل نیز ۱۱۱ هزار تا مربوط به مجرمین است که رشد بالای ۱۰۰ درصدی را در سال ۱۴۰۲ داشته است و آن هم شاید به دلیل تحریم‌هایی بوده که خلل را در بانک ژنتیک ایجاد کرده بود. کماکان در سال ۱۴۰۳ ادامه دارد و همکاران متعهد شدند تا پایان ۱۴۰۳ تمام نمونه‌ها پروفایلشان در سامانه قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی:  اجرای بیش از ۲ میلیون ماموریت برای انضباط شهری و مقابله با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز

 

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره طرح دادپزشک گفت: ما دنبال فراگیر کردن طرح دادپزشک در کشور هستیم. در ۱۵۰ شهرستان همکاران ما خدمت رسانی را در این زمینه انجام می‌دهند و ۱۰۰ هزار مجوز دفن هم در طول سال صادر می‌کنند. دنبال توسعه دادپزشک در کشور هستیم. درصددیم تلفن کشوری را برای این طرح اعلام کنیم.

وی درباره اینکه بیشترین قصور پزشکی در چه زمینه‌ای است، گفت: عمل‌های زیبایی فراوان شده است و به دلیل پول‌های کلانی که گرفته می‌شود بعضا افراد کم تجربه هستند. مردم دقت کنند اگر در حوزه عمل پلاستیک مراجعه می‌کنند از مهارت‌ها و پزشک بودن فرد مطلع و آگاه باشند. بیشترین آمار قصور پزشکی در سال ۱۴۰۲ در زمینه دندانپزشکی، جراحی، زنان و پلاستیک بود. شکایات مهمی که حتی به خود بنده هم شفا‌ها اعلام شده مربوط به عدم ارتباط صحیح پزشک و بیمار است که جزو شکایت‌های جدی است. بیماران می‌گویند فلان آقای دکتر مرا عمل کرده ولی چهره او را ندیدم و شک دارم. من به همکاران توصیه می‌کنم که اخلاق حرفه‌ای پزشکی که ارتباط بین دکتر و بیمار است را محقق کنند.

مطلب پیشنهادی:  پاساژ ناایمن «داد» در تهران پلمب شد

وی در پاسخ به سوالی درباره اخبار ضد و نقیصی که در خصوص شهادت رییس جمهور و همکارانشان وجود داشت، اما واکنش پزشکی قانونی واکنشی نداشت، گفت: قانون بحران در کشور داریم و ما مسئول اطلاع رسانی بحران نیستیم. در حوادث مختلف همانند حادثه سرپل ذهاب، فاجعه کرمان و… افراد و مسئولان زیادی ارائه نظر کردند. در حادثه تروریستی کرمان یکی از مسئولان که این آمار اشتباه را مطرح کرده بود، عنوان کرد زیر فشار رسانه‌ها این آمار را اعلام کرده، در صورتی که همین آمار اشتباه اعتماد مردم و رسانه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به حادثه سقوط بالگرد حامل رییس جمهوری گفت: در حادثه اخیر شاهد بودیم که ۲۴ نفر اظهار نظر کردند، در حالی که تنها وزیر کشور باید اطلاع رسانی کند.

وی افزود: همکاران من در ورزقان بودند ولی تجهیزات لازم را نداریم و حتی کسانی که وظیفه داشتند با تاخیر رسیدند. علیرغم همه فشار‌هایی که وجود داشت، تمامی اقدامات لازم برای پرونده‌های مربوط به این حادثه در پزشکی قانونی انجام شده است. مردم به ما اعتماد دارند اگر آمار عجولانه ارائه دهیم از اعتبار کار ما کاسته می‌شود.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *