علمی

تلاش اسپیس‌ایکس برای پرتاب 22 ماهواره استارلینک شکست خورد

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، شصتمین پرتاب سال 2024 اسپیس‌ایکس با نقص فنی در آخرین لحظه روبرو شد.

یک موشک فالکون 9 شرکت اسپیس‌ایکس که حامل 22 ماهواره اینترنتی استارلینک بود، در آخرین لحظه و در حالی که 9 موتور مرحله اول خود را روشن کرده بود، با مشکل روبرو شد و از زمین بلند نشد. این اتفاق در بعد از ظهر روز جمعه 14 ژوئن، از سکوی 40 مجتمع پرتاب فضایی کیپ کاناورال رخ داد.

هنوز علت دقیق این نقص فنی مشخص نشده و اسپیس‌ایکس زمان جدیدی برای پرتاب مجدد این ماهواره‌ها اعلام نکرده است. با این حال، یک پنجره پرتاب 4 ساعته دیگر برای روز شنبه 15 ژوئن از ساعت 16:07 به وقت منطقه زمانی شرقی در نظر گرفته شده است.

به گفته اسپیس‌ایکس، تصمیم نهایی برای استفاده از این پنجره پرتاب یا تعیین زمان جدید، به بررسی‌های بیشتر و رفع نقص فنی بستگی دارد. آب و هوای بد 2 تلاش قبلی برای پرتاب این ماهواره‌ها را که برای 12 و 13 ژوئن برنامه‌ریزی شده بودند، به تعویق انداخته بود.

مطلب پیشنهادی:  ایران 30 ماهواره در حال ساخت و 10 ماهواره آماده پرتاب دارد/ لزوم دستیابی ایران به مدار ژئو تا سال 1407

پرتاب ناموفق روز جمعه، قرار بود شصتمین پرتاب موشک اسپیس‌ایکس در سال 2024 و شانزدهمین پرتاب برای این مرحله اول خاص از موشک فالکون 9 باشد. طبق برنامه، مرحله اول موشک فالکون 9 بعد از پرتاب، برای فرود و استفاده مجدد بر روی سکوی شناور بدون سرنشین اسپیس‌ایکس فرود می‌آمد.

انتهای پیام/

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *