ورزشی

حمله شدید مامیاشویلی به IOC برای حذف کشتی‌گیران روس از المپیک

 در ماه آوریل، اوکراین نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال کرد و خواستار ممانعت از حضور کشتی‌گیران روسیه در بازی‌های المپیک شد به این بهانه که این کشتی‌گیران شرایط بی‌طرفی(در جنگ) را نقض می‌کنند.

بر این اساس کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) به هفت کشتی‌گیر روسیه اجازه شرکت در بازی‌های ۲۰۲۴ پاریس را نداد.

 آرتور نایفونوف، زائوربک سیداکوف، زائور اوگوف، میلاد علیرزایف، سرگئی سمنوف، نادژدا سوکولووا، آلینا کاسابیوا، و ناتالیا مالیشوا در میان این افراد هستند.

اوگوف و سیداکوف قهرمانان المپیک ۲۰۲۰ هستند که شانس کشسب مدال در این دوره را نیز داشتند. سمنوف دارنده مدال برنز بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ است.  

میخائیل مامیاشویلی رئیس فدراسیون کشتی روسیه در واکنش به این موضوع گفت: تا آنجا که من می دانم، این لیست‌های نهایی کمیته بین‌المللی المپیک است. ورزشکاران برجسته ما حذف شدند. متاسفانه کمیته بین‌المللی المپیک از منشور پیروی نمی‌کند و بازی‌ها را به یک ابزار سیاسی تبدیل کرده است. این تصمیم توسط افراد غیرمسئول گرفته می‌شود که به سختی می‌توان آن‌ها را انسان نامید. از آن‌ها می‌توان هر چیزی را انتظار داشت.

مطلب پیشنهادی:  پیروزی ساحلی‌بازان در نخستین گام سه‌گانه المپیک/ چین حریف ایران در نیمه نهایی

او ادامه داد: آن‌ها استدلالی را که طرف روسی ارائه کرده بود کاملاً نادیده گرفتند و طوری تصمیم گرفتند که انگار مالک هر چیزی در این دنیا هستند. برای من دشوار است که بگویم آیا بیانیه کمیته ملی المپیک اوکراین تأثیری داشته است یا خیر، اما بی‌سابقه است که کمیته کار خود را نه بر اساس منشور، بلکه بر اساس برخی محکومیت‌های غیرانسانی انجام دهد. ورزش نمی‌تواند به این شکل توسعه یابد.

منبع: ایسنا

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *