سیاسی

طرح‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را فارغ از فشار‌ها به پیش می‌بریم

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (یکشنبه) ۲۷ خرداد در واکنش به برخی از مفاد بیانیه سران گروه هفت، ضمن تاکید بر ماهیت صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اشاره بیانیه گروه هفت به قطعنامه ضدایرانی اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تأییدی بر رویکرد سیاسی این قطعنامه و بانیان آن و سوءاستفاده برخی دولت‌ها از سازوکار‌های بین‌المللی علیه کشور‌های مستقل خواند. 

کنعانی در عین حال تأکید کرد؛ جمهوری اسلامی ایران به تعامل سازنده و همکاری فنی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حقوق و تکالیف مصرح خود ادامه می‌دهد و طرح‌ها و پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را مطابق با معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه جامع پادمان، فارغ از فشار‌ها و فضاسازی‌های سیاسی به پیش می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه، ضمن یادآوری اقدامات غیرقانونی آمریکا و سه کشور اروپایی به عنوان ریشه و دلیل اصلی شرایط موجود، اثبات حسن نیت و پرهیز این کشور‌ها از اقدامات سیاست زده بی‌نتیجه را لازمه پرداختن به نگرانی متقابل همه طرف‌ها خواند.

مطلب پیشنهادی:  رئیسی خود را برتر از مردم نمی‌دانست و خدمتگزار بود/ مردم کسانی چون رئیسی و باهنر را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند

وی با تأکید بر نقش سازنده و ثبات ساز ایران در مسیر استقرار امنیت پایدار در منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران در حفاظت و دفاع از امنیت و منافع ملی خود در برابر هرگونه رفتار و اقدام نسنجیده، قاطعانه عمل خواهد کرد.

کنعانی با تاکید بر تعهد تزلزل ناپذیر ایران به رعایت حقوق بشر خاطرنشان کرد: تحقق اهداف متعالی حقوق بشر در عرصه بین‌المللی اکنون با چالش‌های مهمی مواجه است که فوری‌ترین آن بی‌تفاوتی و بی‌عملی سران کشور‌های گروه هفت نسبت به “کشتار نظام‌مند” و گسترده فلسطینی‌ها توسط تنها رژیم آپارتاید جهان یعنی رژیم اشغالگر و ستیزه جوی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در خصوص تحولات اوکراین یادآور شد: همانطور که بار‌ها اعلام کرده‌ایم، هرگونه تلاش برای مرتبط ساختن جنگ اوکراین به همکاری‌های دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، اقدامی صرفا با اهداف مغرضانه سیاسی است. 

مطلب پیشنهادی:  باقری با وزیرخارجه لبنان دیدار کرد

کنعانی خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی کشور‌ها با انگیزه‌های سیاسی و با توسل به طرح ادعا‌های واهی و اثبات نشده، سعی در تداوم به کارگیری سیاست ناکارآمد و شکست خورده خود برای اعمال و تداوم تحریم‌ها علیه ملت ایران دارند. فلذا به گروه هفت توصیه می‌کنیم با درس گرفتن از تجارب قبل، از سیاست‌های مخرب گذشته فاصله بگیرد.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *