سیاسی

طرح توسعه زنجیره‌های راهبردی باید در کشور نهادینه شود

چهارمین جلسه شورای ملی طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی کشور عصر شنبه به ریاست احمد وحیدی، وزیر کشور و با حضور اعضا و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط و معاونان برخی وزارتخانه‌ها در سالن پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

وحیدی در این جلسه ضمن تشکر از اقداماتی که در ۱۸ ماه گذشته از شروع این طرح راهبردی در کشور انجام شده، به اهمیت انسجام و هماهنگی و تعیین نقش‌ها برای رسیدن به اهداف اشاره کرد و گفت: طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی باید با نگاه به حداکثرسازی در سود، بهره‌وری، صادرات و درون‌زایی دنبال شود.

وی با اشاره به اینکه نتایج اجرای این طرح توسعه‌ای باید خودش را در خارج از مرز‌های کشور نیز نشان بدهد، افزود: کار‌های بسیار خوبی در این عرصه انجام شده است، اما با توجه به ظرفیت‌های ایران اسلامی همچنان تا رسیدن به اهداف فاصله داریم.

وزیر کشور با تاکید بر اهمیت سهیم کردن مردم در جهت تولید ثروت در اجرای طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی کشور و نقش بخش خصوصی، اظهار کرد: ارائه به موقع تسهیلات و تجهیزات و برنامه ریزی به موقع در استان‌ها می‌تواند در تکمیل طرح‌های توسعه‌ای زنجیره‌های ارزش راهبردی و رسیدن به اهداف از جمله تولید محصولات موثر باشد.

مطلب پیشنهادی:  کار‌های روی زمین مانده زیاد است

وزیر کشور پس از ارائه گزارش‌هایی از سوی نمایندگان دستگاه‌ها و استان‌ها در ارتباط با طرح‌های توسعه‌ای زنجیره‌های ارزش راهبردی و اهداف آن، از جمله در عرصه‌های آبزی‌پروری، انرژی‌های خورشیدی و تجدیدپذیر، گیاهان دارویی و تولید خرما، دستوراتی برای رفع برخی چالش‌های و مشکلات موجود و تسریع در زمان‌بندی اجرای طرح‌ها برای رسیدن به اهداف صادر کرد.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور نیز در این نشست گزارشی اجمالی از اقدامات انجام شده در ۱۸ ماه آغاز به کار شورای ملی طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی کشور ارائه کرد.

محسن کوشش تبار، گفت: وزارت کشور درطرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی به دنبال سیاست‌گذاری به جای دستگاه‌های تخصصی نبوده است، اما در تلاش بوده در حمایت و هدایت استان‌ها در جهت تحقق سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و عمرانی دولت اهتمام لازم را داشته باشد.

وی افزود: هر سازوکار توسعه‌ای مستلزم یک زیر بنای حداقلی از حکمرانی و رسیدن به حکمرانی خوب است و وزارت کشور در این طرح به دنبال این است که چنین رویکردی را در استان‌ها نهادینه کند و امید است از یک حکمرانی مطلوبی در حوزه اقتصادی به کمک این طرح توسعه‌ای برخوردار بشویم.

مطلب پیشنهادی:  شهید رئیسی پرچمدار رقابت سالم انتخاباتی بود

وی با ارائه آماری از عملکرد‌ها در ۱۸ ماهی که طرح توسعه زنجیره‌های ارزش آغاز به کار کرده، گفت: بیش از ۴۳ جلسه هم اندیشی پیرامون زنجیره‌های ارزش با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در این مدت برگزار شده است.

وی با اشاره با ابلاغ اجرایی طرح توسعه زنجیره‌های ارزش به استانداری‌های سراسر کشور افزود: حدود هفت هزار و ۵۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی به این بخش اختصاص یافت.

وی آموزش ۳۱ راهبر استانی طرح توسعه‌ای زنجیره‌های ارزش را بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ نفر ساعت اعلام کرد و اظهار کرد: ما معتقدیم راهبران استانی یک ارزش افزوده بسیار قابل اتکایی برای پیشبرد طرح توسعه زنجیره‌های ارزش در آینده هستند.

استانداران سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانس در چهارمین نشست شورای ملی طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی حضور داشتند و تنی چند از آنان نقطه نظرات خود را پیرامون موضوعات مطرح شده بیان کردند.

مطلب پیشنهادی:  بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ اعلام وصول شد

چهارمین نشست شورای ملی طرح توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی کشور مصوبه‌هایی برای رسیدن به اهداف و چشم انداز‌های تعیین شده در راستای توسعه استفاده از انرژی خورشیدی، توسعه گیاهان دارویی و تولید خرما و توسعه آبزی‌پروری داشت

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *