فرهنگی

قدیمی‌ترین عکس ثبت‌شده از مکه + تصاویر

کریستین اسنوک هورخرونیه (۱۸۵۷ – ۱۹۳۶) شرق‌شناس هلندی بود که با مساعدت دولت عثمانی اجازه یافت در سال ۱۸۸۵ به مکه سفر کند.

هورخرونیه به زبان عربی تسلط داشت و چنین تظاهر کرد که به دین اسلام گرویده است. به همین دلیل، برخی او را جاسوس دولت استعمارگر هلند در عربستان می‌دانستند.

 

 

عکس قدیمی از مکه

هورخرونیه حدود یک سال و نیم در جده زندگی کرد و پس از تشکیک درباره فعالیت‌های او و سوءظن درباره سرقت یک اثر تاریخی توسط هورخرونیه، مجبور به ترک فوری خاک عربستان شد و حتی همسر مسلمان خود را در این کشور جا گذاشت!

چندسال بعد یعنی در ۱۸۸۹ او اطلس تصویری مکه را منتشر کرد؛ هر چند که بسیاری معتقدند عکس‌های آن را السید عبدالغفار، چشم‌پزشک اهل مکه گرفته است.

یکی از عکس های قدیمی از مکه

عکس‌های این شرق‌شناس هلندی در حراجی‌های مختلف به فروش رفته است که از جمله آنها، حراجی ساتبیز در سال ۲۰۱۹ به قیمت ۲۱۲ هزار پوند است.

مطلب پیشنهادی:  وزیر فرهنگ: کتابخانه‌های کشور ۶۰ نوع خدمت‌دهی دیجیتال دارند

کریستیان اسنوک هورخرونیه، شرق‌شناس هلندی و مشاور دولت استعماری هند شرقی هلند در امور بومی بود. او در سال ۱۸۷۴ دانشجوی الهیات در دانشگاه لیدن (قدیمی‌ترین دانشگاه هلند) شد. او در سال ۱۸۸۰ با پایان‌نامه «فستیوال مکه» دکتری خود را دریافت کرد. هورخرونیه در سال ۱۸۸۱ در مدرسه مستعمرات لیدن به استادی رسید و در سال‌های ۱۸۸۴-۱۸۸۵ به عنوان یکی از اولین محققان غربی فرهنگ‌های شرقی از مکه بازدید کرد.

قدیمی‌ترین عکس از  مکه

حضور نخست او فقط به مدت چند روز و برای امتحان دادن نزد علما بود. پس از موفقیت در امتحان و با مساعدت دولت عثمانی، او برای دومین بار راهی جده شد. عکس‌های ثبت‌شده توسط هورخرونیه حاصل دومین حضور اوست.

منبع: فارس

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *