فرهنگی

«شمیم خدمت»؛ اولویت برنامه‌های بقاع متبرکه در سال ۱۴۰۳

دغدغه‌مندی برای توانمندسازی و توجه به اشتغال افراد کم‌برخوردار تحت پوشش بقاع متبرکه، امری مقدس و ارزشمند است. تا آنجا که مقام معظم رهبری تلاش برای رفع بیکاری را همچون دفاع مقدس دانسته و انتظار دارند مسئولان نیز با این نگاه نسبت به آن اهتمام داشته باشند. ایشان بار‌ها در سال‌های گذشته بر نقش اماکن متبرکه بر تولید و اشتغال خانگی وکارگاه‌های کوچک تاکید و در سال جدید نیز به نقش بی‌بدیل مردم اشاره و شعار سال را نیز جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند. 

در راستای این خدمت مقدس، سازمان اوقاف و امور خیریه در چند سال اخیر، طرح «شمیم خدمت» را تدوین و ابلاغ کرد که نتایج خوبی نیز در ارتقای کارکرد اجتماعی و نقش خدمت‌رسانی بقاع متبرکه درپی داشته است. با تایید و تاکید ریاست سازمان اوقاف بر اجرای هرچه بهتر آن، این طرح در سال جاری به عنوان یکی از طرح‌های اولویت‌دار بقاع متبرکه خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  فراخوان فیلمنامه ۱۳۵ ثانیه‌ای جشنواره فیلم کوثر منتشر شد

توانمندسازی افرادکم برخوردار و بهره‌مندان بقاع متبرکه، ایجاد نشاط فردی و اجتماعی با تقویت روحیه خودباوری، ایجاد حس تعاون، همدلی و مشارکت اجتماعی و ایجاد بستر مناسب برای تبلیغ عملی و غیر مستقیم معارف اسلامی از اهداف این طرح است.

مخاطب اجرای این طرح تمامی بقاع شاخص سطح یک و دو هستند. درصورت عدم امکان اجرای این طرح در یکی از بقاع شاخص استان، بقعه جایگزین آن در نظر گرفته می‌شود. 

هر کدام از بقاع مجری طرح با راه انداختن بازارچه (حداقل یک بار در ماه) زمینه فروش محصولات تولیدی را برای بهره‌مندان طرح فراهم می‌کنند. بدیهی است ظرفیت اجرای مراسمات مذهبی برای عرضه و فروش محصولات تولیدی شمیم خدمت یکی از بهترین فرصت‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

همچنین طرح شمیم خدمت می‌تواند بخش عمده‌ای از نیاز‌های بقاع متبرکه در زمینه محصولات غذایی مورد نیاز در برنامه‌ها و مراسمات مذهبی و همچنین جانمایی در بسته‌های معیشتی قرار دوازدهم، را تامین کند.

مطلب پیشنهادی:  برخی فیلمسازان به دنبال کاسبی هستند

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *