اقتصادی

عضویت ایران در نهاد‌های بین‌المللی استاندارد زمینه‌ساز حضور در بازار‌های جدید است

کمالی مدیر کل دفتر تدوین استاندارد‌های بین المللی سازمان ملی استاندارد در نشست خبری سندیکای صنعت برق گفت: براساس ماده ۶ قانون تقویت توسعه استاندارد، ۴ ماموریت مهم به عهده سازمان استاندارد است، بر همین اساس از سال ۱۴۰۰ براساس استراتژی‌ها برنامه‌های مهم با رویکرد تحولی در اختیار سازمان استاندارد قرار گرفت.

او افزود: یکی از برنامه‌های ما عضویت و ارتقای عضویت در سازمان‌های بین المللی استاندارد است، بر همین اساس برنامه‌های مهم در این راستا انجام شد و عضویت در سازمان استاندارد جهانی منجر به روابط بین الملل فنی خواهد شد.

کمالی گفت: موانع فنی در خصوص تجارت و صادرات قطعات الکترونیکی برطرف شده و این پیوستن سازمان ملی استاندارد به مجامع جهانی یکی از مزایای بزرگ برای کشور شده و باعث رونق کسب و کار در کشور خواهد شد.

او تصریح کرد: براین اساس قیمت تمام شده کاهش و عمق فناوری محصولات الکترونیکی افزایش خواهد داشت. به طور کلی عضویت ایران در سازمان استاندارد در مجامع بین المللی می‌تواند زمینه ساز حضور تولیدکنندگان داخلی در بازار‌های جدید خارجی شود.

مطلب پیشنهادی:  توزیع ۲۶۵ میلیون لیتر سوخت مایع در کشور

کمالی اضافه کرد: در هر کشور یک سیستم انطباق برای تایید استاندارد محصولات قرار دارد ولی با انجام این کار تجهیزات خودرویی، الکترونیکی و … می‌تواند مثمرثمر باشد، این حرکت گامی در جهت تقویت هرچه بیشتر اطمینان به کالا‌های ایرانی است و در افزایش مبادلات تجاری خارجی موثر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از رویکرد‌های جهش تولید افزایش صادرات برای کشور خواهد بود، در واقع عضویت کشور در مجامع بین المللی باعث افزایش صادرات محصولات خواهد شد و همچنین محصولات داخلی قابل صحه گذاری نهاد استاندارد بین المللی خواهند بود.

خبرنگار: رضا زارع 

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *