اقتصادی

کمک به کاهش مشکل نقدشوندگی بازار سهام با بازگشت دامنه نوسان به روال عادی

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

رباب وفایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پس از شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در روز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت)، با تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار معاملات بورس دامنه نوسان سهام به ۲ درصد کاهش پیدا کرد؛ اتفاقی که اگر برای چند روز موقت انجام می‌شد می‌توانست در جهت حقوق سهامدار و برای کنترل فضای کوتاه مدتی باشد، اما در کمال ناباوری با وجود انتقادات کارشناسان و سهامداران تا ۸ تیر ادامه دارد. 

این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: محدود کردن دامنه نوسان این آژیر را به صدا درآورد که احتمالا در بازار خبری است و درصدد پوشش آن هستند. این محدودیت تیر خلاصی بر پیکر نیمه جان بورس بود که صف‌های فروش بی‌دلیل و ارزش معاملات بسیار پایین بازار تایید آن است.

مطلب پیشنهادی:  ببینید | شارژ برقی تریلی‌ها حین حرکت وسط اتوبان‌های آلمان

او گفت: در نهایت هم مقرر شد دامنه نوسان معاملات در کلیه بازار‌ها به استثنا بازار پایه از ۹ تیرماه به ۶+- تغییر یابد. با بازگشت به روال عادی در وهله اول مشکل نقدشوندگی بازار کاهش می‌یابد. برگشت از این تصمیم غلط اقدام درستی بود چرا که نمی‌توان با دستکاری بازار به نتیجه مطلوب رسید.

وفایی در ادامه بیان کرد: ورود مجدد نوسان گیران به بازار و ایجاد پویایی و جذابیت در معاملات می‌تواند به بهبود ارزش معاملات کمک کند. در این یک ماه اخیر با کارمزد معاملات ما ۱.۵ درصد و محدوده ۲ درصدی دامنه عملا امکان پذیر نبود. تغییر بنیادین منفی در شرایط کلان اقتصادی مشاهده نمی‌شود و از طرف دیگر سهام کوچک و سهام با حجم مبنای یک، افت قیمتی محسوس داشتند. احتمالا بازار در روند آتی به این گروه از سهام توجه ویژه‌ای داشته باشد و انتظار می‌رود سهام کوچک به‌ سرعت به تعادل برسند.

مطلب پیشنهادی:  بهشت درآمدزایی " تپسی "رقم خورد

او افزود: در ضمن اگر قرار باشد شاخص کل به عدد مدنظری هم برسد در چند مقطع نیز رو به بالا حرکت می‌کند؛ اما بازاری که با محدودیت قفل صف فروش می‌شود این آژیر را به صدا در می‌آورد که ریزش بازار ادامه دار خواهد بود. اگر در کنار نرمال شدن دامنه نوسان شاهد تداوم کاهش نرخ بهره و افزایش نرخ نیما باشیم این موارد می‌تواند به بهبود روند معاملات و تغییر روند کمک کند.

خبرنگار: کیمیا قلی‌پور

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *