سیاسی

سرعت اینترنت قابل دفاع نیست

سعید جلیلی صبح امروز در نشست با فعالان اقتصاد دیجیتال کشور در نمایشگاه بین المللی تهران اظهار کرد: فیبرنوری تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و یکی از مباحث مهم است که باید ادامه پیدا کند و به ۱۰۰ درصد برسد.

وی افزود: سرعت اینترنت قابل دفاع نیست. سرعت اینترنت موبایل حداقل ۱۰ برابر و اینترنت ثابت باید ۵۰ برابر افزایش پیدا کند و این جزو برنامه‌هایی است که برای آن بررسی‌های لازم انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه اکنون به لحاظ فنی و اقتصادی برای توسعه فیبر نوری مشکلی وجود ندارد، افزود: شعار و حرفی که پشتوانه ندارد نباید مطرح شود.

جلیلی  اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه جایگاه ویژه ای برای فناوری اطلاعات درنظر گرفته شده است و دولت باید فناوری اطلاعات را از سهم ۷.۹ درصدی به ۱۵ درصد در ۵ سال آینده برساند. 

مطلب پیشنهادی:  پیام رزمایش کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ چه بود؟

جلیلی با اشاره به مشکلات بازار ارز به خاطر فاصله زمانی تخصیص و تامین ارز، گفت: به عنوان نمونه برای تامین زیرساخت و  تجهیزات، ثبت سفارشی صورت می‌گیرد و قرار است که ارز تخصیص یابد و ممکن است پس از آن در بانک مرکزی ۳ تا ۴ ماه طول بکشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی مطمئن هستید که ارز به شما تخصیص داده خواهد شد از بازار آزاد ارز را تهیه می‌کنید؛ این درحالیست که اگر این موضوع اولویت دارد باید ارز به آن تخصیص داده شود تا به بازار شوک وارد نکند.

جلیلی افزود: وزارت صمت، بانک مرکزی و در برخی موارد وزارت بهداشت یا وزارت کشاورزی باید در زمینه تخصیص ارز ورود پیدا کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اصل بر استفاده حداکثری از فرصت اینترنت است. جاده همیشه باید باز باشد. اما یک روزی هم شاید برف باشد و بگویند آهسته حرکت کنید. 

مطلب پیشنهادی:  برگزاری مراسم بزرگداشت اربعین شهادت رئیس جمهور و همراهانش

جلیلی یادآور شد: در سال ۱۴۰۱ به ده‌ها دانشگاه رفتم و هر جلسه سه چهار ساعت طول کشید. اگر دولت می‌خواهد تنظیم گری داشته باشد مشورت دولت با اصناف باید اقدامی پیشینی باشد. اگر می‌خواهد مقرره‌ای بگذارد اول نظر صنف را بپرسد و نظر خودش را هم تبیین کند. تنظیم گری دولت نباید مانع کار باشد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وقتی از یک جهان فرصت سخن می‌گوییم حتماً یکی از آنها فرصت اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی است و باید از این فرصت‌ها استفاده حداکثری کرد؛ تا این فرصت خود را در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، تجارت، صنعت حتی فرهنگ و آموزش پرورش نیز خود را نشان دهد و دولت در این میان باید نقش حکمرانی داشته باشد زیرا در میان آحاد مردم ظرفیت‌هایی که وجود دارد و اینها فرصتی برای دولت محسوب می‌شود.

جلیلی درباره صدور مجوز‌ها گفت: اگر قرار است آیین‌نامه‌ای نوشته شود این را شما پیشنهاد بدهید و پیشگام شوید. در برنامه هفتم توسعه دولت باید ۴۵ برنامه اقتصادی بنویسد. بخش‌ها نسبت به تحولات مقاومت می‌کنند. 

مطلب پیشنهادی:  واکنش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به جنایت النصیرات

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اقتصاد دیجیتال یک بعد راهبردی دارد. آمریکایی‌ها در بحث هوش مصنوعی دنبال این هستند که بقیه کشور‌ها را محدود کنند. هوش مصنوعی یک بخشی از اقتصاد دیجیتال است و همه آن نیست. ما در نقطه عطف فناوری‌ها مثل رادیو و تلویزیون غایب بودیم، اما اکنون در بزنگاه تاریخی دیگر غایب نیستیم.

براساس این گزارش پس از برگزاری نشست سعید جلیلی با جمعی از فعالان اقتصاد دیجیتال، این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ بازدید کرد.

 

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *