علمی

ناامیدی سازمان هواشناسی اروپا از ماهواره‌بر اروپایی

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، سازمان هواشناسی اروپا(Eumetsat)، تصمیم به جابه‌جایی ماهواره‌بر ماهواره هواشناسی خود از موشک آریان 6 به فالکون 9 گرفته که این تصمیم باعث تعجب و ناامیدی مقامات فضایی اروپا شده است.

سازمان هواشناسی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ماهواره هواشناسی Meteosat (MTG-S1) در سال 2025 با موشک فالکون 9 پرتاب خواهد شد؛ این درحالی است که قرار بود این فضاپیما در اوایل سال 2025 با موشک آریان 6 پرتاب شود.

فیل ایوانز، مدیرکل سازمان هواشناسی اروپا، در بیانیه‌ای گفت: «این تصمیم به دلیل شرایط استثنایی اتخاذ شد»، اما به جزئیات این شرایط اشاره نکرد.

وی افزود: «این تصمیم با سیاست همیشگی ما برای حمایت از شرکای اروپایی منافات ندارد و ما مشتاقانه منتظر پرتاب موفق این شاهکار فناوری اروپا توسط اسپیس‌اکس هستیم.»

سازمان هواشناسی اروپا  در بیانیه خود خاطرنشان کرد که ماهواره MTG-S1 «انقلابی در پیش‌بینی هواشناسی و پایش اقلیم ایجاد خواهد کرد» و بیان کرد که این ماهواره نخستین ماهواره‌ای است که دارای حسگری برای اندازه‌گیری دما و بخار آب در سطوح مختلف جو است که منجر به بهبود پیش‌بینی هواشناسی می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  انتشار تصاویر جدید و جذاب از کره ماه توسط کاوشگر چینی

این سازمان به هیچ پرسشی درباره تغییر موشک ماهواره‌بر پاسخ نداد.

مقامات فضایی اروپا ابراز نارضایتی می‌کنند

به نظر می‌رسد این تغییر، رهبران سازمان‌های فضایی اروپا را غافلگیر کرده است، زیرا آنها به طور علنی از شوک و ناامیدی خود نسبت به تصمیم Eumetsat برای استفاده نکردن از آریان 6، کمتر از دو هفته قبل از نخستین پرواز برنامه‌ریزی‌شده این موشک، ابراز ناراحتی کردند.

فیلیپ باتیست؛ رئیس سازمان فضایی فرانسه (CNES)، در پستی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «قطعا، امروز روز بسیار ناامیدکننده‌ای برای تلاش‌های فضایی اروپا است.»

وی با توجه به زمان‌بندی، این تصمیم را «تغییری کاملاً ناگهانی» توصیف کرد و نوشت: «من بی‌صبرانه منتظر هستم تا بفهمم چه دلایلی می‌تواند Eumetsat را به چنین تصمیمی واداشته باشد، در زمانی که تمام کشورهای بزرگ فضایی اروپا و همچنین کمیسیون اروپا خواستار پرتاب ماهواره‌های اروپایی با پرتابگرهای اروپایی هستند!»

مطلب پیشنهادی:  کپسول زیستی ایران با قابلیت حمل انسان در1403 تست می‌شود

وی خواستار اجرای نوعی مقررات «خرید اروپایی» از سوی کمیسیون اروپا شد که بر اساس آن مأموریت‌های دولتی اروپا ملزم به پرتاب با موشک‌های اروپایی شوند.

جوزف اشکbacher، مدیرکل آژانس فضایی اروپا (ESA)، نیز در پستی در شبکه‌های اجتماع تصمیم Eumetsat را «غافلگیرکننده» توصیف کرده و ادامه داد: «درک این تصمیم دشوار است، به ویژه با توجه به اینکه آریان 6 در مسیر انجام نخستین پرواز خود در 9 جولای قرار دارد و همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود.»

انتهای پیام/

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *