اقتصادی

رشد قیمت نفت به پشتوانه اقتصاد چین و ریسک های ژئوپلیتیک

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | قیمت نفت کمی افزایش یافت؛ زیرا معامله‌گران چشم‌انداز اقتصادی چین به همراه ریسک‌های ژئوپلیتیکی در اروپا و خاورمیانه را بر قیمت نفت موثر دیدند.

قیمت نفت برنت پس از افزایش تقریباً ۶ درصدی در ماه گذشته، بالاتر از ۸۵ دلار معامله شد، در حالی که نفت وست تگزاس اینترمدیت حدود ۸۲ دلار بود. یک شاخص خصوصی و غیر رسمی از فعالیت تولیدی چین در ماه ژوئن، بالاترین میزان در سه سال گذشته را نشان داد. این با داده‌های رسمی که انقباض را نشان می‌دهد، همخوانی نداشت و چشم‌انداز را تیره و تار کرد.

در فرانسه، حزب راست ملی مارین لوپن در دور اول انتخابات پارلمانی پیشتاز شد که به ریسک سیاسی در منطقه افزود، در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که تا نابودی کامل حماس متعهد به مبارزه است.

مطلب پیشنهادی:  رفع ۱۰۰ حمله سایبری در حوزه پولی بانکی کشور

رالی نفت از پایین‌ترین حد اوایل ماه گذشته در روزهای اخیر متوقف شده است، به طوری که قیمت های آتی آمریکا طی دو هفته گذشته در محدوده ۳ دلاری معامله شده است. اوپک‌پلاس با اعلام اینکه هر برنامه‌ای برای بازگرداندن بشکه‌های نفت به بازار به شرایط بازار بستگی دارد، از قیمت‌ها حمایت کرده است. مدیران سرمایه‌گذاری هفته گذشته نقدینگی را به قراردادهای آتی نفت خام آمریکا تزریق کردند، در حالی که اسپردهای کلیدی در یک ساختار وارونگی صعودی قرار دارند که نشان‌دهنده عرضه محدود است.

اوله هانسن، رئیس بخش راهبرد کامودیتی در بانک سکسو گفت: «به نظر می‌رسد با افزایش وارونگی و هجوم صندوق‌های پوشش ریسک به معاملات خرید برای سومین هفته متوالی، کمی از این حرکت را به سه ماهه سوم منتقل خواهیم کرد. افزایش عرضه اوپک پلاس، یا عدم افزایش آن، و همچنین ژئوپلیتیک، چین و انتخابات بالقوه آمریکا، حوزه‌های کلیدی تمرکز در ماه‌های آینده خواهند بود.»

مطلب پیشنهادی:  وضعیت دما و بارش کشور تا پایان تیرماه

 

منبع: Bloomberg

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *