اقتصادی

متوسط ناوگان هوایی کشور از سال ۱۴۰۰ به ۲۶ سال رسید

۱۲:۳۵ ۱۴ تير ۱۴۰۳

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران در حالی که بحث نوسازی ناوگان هوایی کشور چندین سال که در دولت‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است و چندی پیش هم محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی  کشور خبر از نوسازی ناوگان هوایی کشور وکاهش سن این ناوگان به ۲۶ سال خبر داد و گفت: در شهریور ۱۴۰۰ و در ابتدای دولت سیزدهم، تعداد ناوگان هواپیمایی کمتر از ۱۰۰ فروند بود و عمر ناوگان به ۲۸.۵ سال می‌رسید و ناوگانی بسیار شکننده در کشور فعالیت می‌کرد.

وی ادامه داد: با این وجود، تمهیدات متعددی برای عبور از وضعیت موجود در دستور کار قرار گرفت و با استفاده از راهکار‌های متنوع، تعداد ناوگان به بیش از ۲۰۰ فروند رسید.

محمدی بخش افزود: این در شرایطی است که عمر ناوگان هواپیمایی نیز با اقدامات انجام شده در زمینه نوسازی به ۲۶ سال رسیده است.

مطلب پیشنهادی:  آغاز پیش فروش بلیت قطار‌های تابستان از ۲۹ خردادماه

این در حالی است که طبق بررسی‌های صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ تعداد کل ناوگان در شرکت‌های هواپیمایی ۳۳۳ فروند بوده که از این تعداد ۳۲۴ فروند برای ناوگان مسافری بوده و ۹ فروند برای ناوگان باری و غیر مسافری بوده است.

همچنین تعداد کل صندلی‌ها ۴۹ هزار ۳۸۱ صندلی بوده وتعدادکل ناوگان فعال هم ۱۶۲ فروند بوده است و تعداد کل ناوگان غیر فعال هم ۱۷۱ فروند بوده است.

گفتنی است از ۲۶ شرکت هواپیمایی موجود در سال ۱۴۰۰ متوسط کل عمر ناوگان هوایی ۲۶.۰۸ بوده ومتوسط عمر کل ناوگان فعال ۲۴.۶۵ بوده و متوسط عمر ناوگان غیر فعال کمتر از دو سال ۲۶.۹۱ فروند و متوسط عمر ناوگان غیرفعال بیش از دو سال هم ۲۸.۴ درصد بوده است.

براساس این گزارش حال با بررسی‌های انجام شده مشخص است که در ابتدای سال ۱۴۰۰ متوسط عمر ناوگان ۲۶ سال بوده و تعداد ناوگان موجود هم به بیش از ۱۲۰ فروند رسیده که نشان دهنده فعال بودن این ناوگان  در سطح کشور بوده است.

مطلب پیشنهادی:  قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۲۴ تیرماه ۱۴۰۳

متوسط ناوگان هوایی کشور از سال ۱۴۰۰ به ۲۶ سال رسید

خبرنگار: محبوبه کباری

 

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *