ورزشی

تاثیر چمن مصنوعی ترکمنستان بر روی بازی/ بعید می‌دانم شاهد جوانگرایی در تیم ملی باشیم

اردلان آشتیانی بازیکن سابق فوتبال درباره برد تیم ملی فوتبال ایران برابر تیم ترکمنستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ اظهار کرد: کیفیت  بد چمن مصنوعی ورزشگاه ترکمنستان خیلی بر روی بازی تاثیرگذاشته بود و ملی پوشان کشورمان مجبور شدند که به خاطر مدل بازی حریف و چمن مصنوعی بیشتر روی به بازی مستقیم بیاورند و اصرار بر این شیوه بازی باعث شد که به گل برسند.

مشکل تیم ملی انتقال توپ از دفاع به هافبک بود 

او افزود: بازیکنان تیم ملی در نیمه دوم هم بازی مستقیم را ادامه دادند. به نظرم مشکل تیم ملی کشورمان بحث انتقال توپ از دفاع به هافبک بود که به خوبی انتقال صورت نمی‌گرفت و کیفیت چمن و  پرس تیم ترکمنستان در این امر موثر بودند و هافبک‌ها ما نتوانستند به خوبی توپ را دریافت کنند.

چمن مصنوعی باعث آسیب دیدگی ملی پوشان شده بود 

آشتیانی درباره اینکه وضعیت چمن ورزشگاه ترکمنستان را چطور ارزیابی می‌کند، گفت: بحث چمن مصنوعی به این صورت است که کیفیت ندارد و توپ سرعت بیش از اندازه دارد و بازیکن به زمین می‌خورد مصدوم  و زخمی می‌شود و همه این عوامل را در این زمین مسابقه شاهد بودیم. فدراسیون فوتبال اسپانیا به طور کامل استفاده از چمن مصنوعی را  به خاطر آسیب هایش قدغن کرده است. اکنون هم متاسفانه در فوتبال کشورمان اکثر چمن‌ها مصنوعی شده است و بازیکنان ۱۵، ۱۶ ساله می‌بینم که رباط صلیبی پاره می‌کنند به خاطر آسیب‌هایی که این چمن بر روی بازیکنان وارد می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  توفیقی مربی تیم ملی شطرنج بانوان شد

نتوانستیم در فوتبالمان یک مهاجم خوب پرورش بدهیم 

بازیکن سابق فوتبال درباره اینکه مهاجمان تیم ملی موقعیت‌های زیادی داشتند، اما فقط یک گل به ثمر رساندند، گفت: سردار آزمون برای تیم ملی فوق العاده کار کرده بود، اما مصدوم شد. ما سال‌ها در کشورمان نتوانستیم مهاجم خوب پرورش بدهیم و این به فوتبال پایه ما برمی گردد که اکثر تیم‌ها از یک مهاجم استفاده می‌کنند و فوتبال ما به سمت دفاعی رفته است و همه این‌ها باعث شده که فوتبال ما یک مهاجم خوب نسازد.

او درباره اینکه نبود سردار آزمون در این بازی تاثیر داشت، گفت: بله، نبود آزمون خیلی تاثیرگذار بود و او بازیکن فوق العاده‌ای است که در گلزنی و دادن پاس  گل مهارت دارد.

بعید می دانم جوانگرایی در تیم ملی را شاهد باشیم 

آشتیانی درباره اینکه در بازی برگشت فقط از یک جوان در ترکیب تیم ملی استفاده شد، گفت: من فکر می‌کنم دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد، چون بازی‌های ساده مان همین دیدار‌های رفت و برگشت  با ترکمنستان بود و اگر می‌خواستند به جوانان بازی بدهند در این بازی‌ها باید استفاده می‌کردند. بعید می‌دانم که دیگر جوانگرایی خاصی صورت بگیرد و در همین حد خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  محمدی: مقابل ترکمنستان بازی خیلی سختی داریم

شاید قلعه نویی علاقه ای به استفاده از جوانان ندارد 

بازیکن سابق فوتبال درباره اینکه چه زمانی باید جوانگرایی  در فوتبال ما رخ بدهد، گفت: همه کشور‌های دنیا دارند از جوانان خود استفاده می‌کنند و یک بازیکن ۱۷ سال در تیم برزیل گل زد و در تیم هلند هم یک بازیکن ۱۷ ساله دارد که فیکس بازی می‌کند. شاید امیر قلعه نویی علاقه‌ای به استفاده از جوانان ندارد. کل فوتبال ایران به دنبال این بود که تیم ملی جوان شود که نشد و تغییرات خیلی کوچکی انجام شد.

صدور بیانیه از سوی باشگاه استقلال عجیب بود 

او درباره اینکه بیانیه باشگاه استقلال در استفاده از بازیکنان این تیم در تیم ملی تاثیرگذار بود، گفت: صدور بیانیه از سوی باشگاه استقلال عجیب و غریب بود و هیچ جای دنیا  کسی در ترکیب تیم ملی دخالت نمی‌کند. به هر حال نظر سرمربی تیم ملی هست که چه کسی را در زمین مسابقه بگذارد یا نگذارد. به نظرم ما به زمان کی روش برگشتیم که بعضی از تیم‌ها بیانیه می‌دادند تا از بازیکنانشان استفاده شود. متاسفانه این جور رفتار‌ها در فوتبال ایران جواب می‌دهد و حاشیه یکی از ارکان فوتبال ایران است. فوتبال ما  هزاران  مشکل دارد و یکی هم همین داستان است که متاسفانه جواب داده است.

مطلب پیشنهادی:  نبرد مقصودلو برای تصاحب صدر جدول/ رقابت نزدیک طباطبایی در روسیه

حسینی یکی از ارکان موفقیت استقلال در فصل اخیر است 

آشتیانی درباره اینکه عملکرد حسین حسینی درون دروازه تیم ملی فوتبال را چطور دید، گفت:  امسال حسینی  در مسابقات  لیگ خیلی خوب کار کرده است. به نظرم یکی از ارکان  موفقیت تیم استقلال است و خیلی تاثیر داشت. او از لحاظ فنی کیفیت بالایی دارد.  

استفاده از جوانان را در تیم ملی شاهد نبودیم 

بازیکن سابق فوتبال درباره اینکه عملکرد خط دفاع تیم ملی فوتبال را در این بازی چطور دید، بیان کرد: به نظرم کنعانی زادگان و خلیل زاده  مدافعان تیم ملی عملکرد خوبی در این بازی داشتند. بعید می‌دانم تیم‌هایی که در گروهمان هستند مشکلی به وجود آورند. اگر تیم ملی برابر تیم ازبکستان در آزادی هم یک تساوی بگیرد باز هم صعود می‌کند. در جام جهانی هم ۸ تیم از آسیا صعود می‌کنند و مشکلی از این بابت نداریم. مهمترین مسئله این است که از این بازی‌ها استفاده کنیم و از جوانان بهره ببریم که این اتفاق رخ نداد.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *