ورزشی

فریاد شیران: سرمربی تیم ملی شجاعت استفاده از جوانان را ندارد

نادر فریاد شیران مربی اسبق تیم ملی فوتبال درباره برد ایران برابر تیم ازبکستان در بازی برگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی اظهار کرد: متاسفانه در این بازی ساده و آسان هم دچار مشکلات تاکتیکی،  تکنیکی و مسائل فنی بودیم و جرات استفاده کردن از بازیکنان جوان را هم نداریم و در واقع دلمان نمی‌خواهد که برای آینده فوتبالمان اتفاقاتی بیفتد.

او افزود:  تیم ملی در بازی رفت توانست ۵ گل به تیم ترکمنستان بزند و کادر فنی می‌توانست در بازی برگشت نیمی از  بازیکنان جوان را  استفاده کند، اما این اتفاق رخ نداد. برد خفیفی هم برابر ترکمنستان داشتیم و فکر می‌کنم ۲ تا موقعیت خطرناک روی دروازه حریف ایجاد کردیم که یکی از این موقعیت‌ها تبدیل به گل شد و دیگری به بیرون زده شد. اما تیم ترکمنستان بار‌ها بار‌ها روی دروازه ما خطرناک ظاهر شد و  آنها نشان دادند که تاکتیک‌های دفاعی ما موثر نیست.

تیم ملی فوتبال فاقد استراتژی و هدفگذاری است 

فریاد شیران بیان کرد: تیم ملی ما فاقد استراتژی و هدفگذاری هست به خصوص پلنی که در مورد آینده فوتبال  کشورمان است در بازی‌های مقدماتی نمی‌بینیم چه برسد به بازی‌های سخت تر. ما در ورزشگاه آزادی برابر  تیم ترکمنستان برنده شدیم و باید در بازی برگشت ریسک می‌کردیم. در دوران ما برای بازی دوستانه به ترکمنستان رفتیم و یک تساوی و یک باخت به دست آوردیم، اما برآیند استفاده از جوانان این شد که ۱۰ لژیونر ۲۵ سال پیش به تیم‌های مطرح دنیا انتقال یافتند و سومی آسیا را کسب کردیم. بازیکنی مثل مهدوی کیا به فوتبال معرفی شد که ۱۱ سال برای هامبورگ بازی کرد و جزو تیم منتخب قرن این باشگاه هم شد. داریوش یزدانی ۱۷ ساله را بازی دادیم.

مطلب پیشنهادی:  بادامکی: در تعطیلات درباره جذب مهاجم تصمیم می‌گیریم/ VAR را قبول نداریم

مطمئن باشید چمن مصنوعی ترکمنستان استانداردهای لازم را کسب کرده است 

مربی اسبق تیم ملی فوتبال درباره اینکه چمن ورزشگاه عشق آباد هم در بازی ملی پوشان تاثیر گذار بود، گفت: به هر حال کیفیت چمن هم می‌تواند در روند بازی تاثیرگذار باشد، اما این موضوع برای هر ۲ تیم صدق می‌کند. بیش از  ۱۰۰۰ چمن مصنوعی در کشورمان داریم که این چمن‌ها از سوی شهرداری، مردم و باشگاه‌های خصوصی دایر شده است. مطمئن باشید چمن مصنوعی ترکمنستان استاندارد‌های لازم‌ ای اف سی را کسب کرده که اجازه برگزاری بازی را دادند. همچنین گواهینامه‌های بین المللی را گرفتند که‌ ای اف سی و فیفا اجازه دادند بازی‌های بین المللی در این چمن مصنوعی برگزار شود.

ما به دنبال بهانه نباشیم 

او افزود: ما دنبال بهانه نباشیم و این یک امر بدیهی و روشنی است که ما فاقد  برنامه و استراتژی هستیم. هیچ گونه پلنی را در این بازی ندیدم و بازیکنانی داشتیم که از چپ و راست می‌توانستند  توپ را ارسال می‌کنند، اما سانتی از جناحین در این بازی مشاهده نکردیم و فقط بازی مستقیم ارائه کردند. با این چشم انداز و امیدواری که ۸ تیم  از آسیا به مسابقات جام جهانی می‌روند. به نظرم صلاحیت فنی فدراسیون فوتبال زیر سوال است.

مطلب پیشنهادی:  جیدن سانچو در لیست فروش منچستر یونایتد

جلالی سابقه مربیگر ی در سطح اول ملی را نداشته است 

فریاد شیران بیان کرد: مجید جلالی به عنوان مسئول کمیته فنی انتخاب شده است. او  سابقه مربیگری در سطح اول ملی را نداشته است. کمیته فنی فوتبال باید از سرمربیان حال حاضر کشورمان که  بیش از ۲۰ نفر  هستند، تشکیل شود و آنها تجربه دارند. جلالی زمانی که پست می‌گیرد همه چیز که باید انجام بدهد یادش می‌رود. به هر صورت ما دلمان برای فوتبالمان می‌سوزد و از این لحاظ دچار خسران هستیم. انتظار داریم که وزیر ورزش از فدراسیون فوتبال چشم انداز ۲۰ ساله برای ۳ د وره بعدی جام جهانی بخواهد و هر لحظه پیگیری کند که این‌ها اجرایی می‌شود یا نمی‌شود.  

کادر فنی شجاعت کافی برای استفاده از جوانان را ندارد 

مربی اسبق تیم ملی فوتبال درباره اینکه  استفاده از بازیکنان ۲۴ ساله در تیم ملی جوانگرایی محسوب می‌شود، گفت:  ما از جوانان ۱۷، ۱۸ ساله همانند فرهاد مجیدی، علی موسوی و مهدوی کیا در تیم ملی استفاده می‌کردیم. مایلی کهن با شجاعت لشگری از جوانان ۱۷، ۱۸ ساله به تیم ملی آورد و همین کار را مرحوم دهداری و حشمت مهاجرانی کردند. ما بازیکنان ۲۰، ۲۱ ساله جلوی تیم منچستر که قهرمان اروپا شده بود در سال ۵۶ بازی کردیم و خودم در آن بازی حضور داشتم و ما این‌ها را تجربه کردیم. کادر فنی تیم ملی  شجاعت کافی  برای استفاده از جوانان را ندارد. بازیکن ۲۴ ساله جوان حساب می‌شود، اما همین بازیکن تا بیاید تجربه به دست آورد ۳۰ ساله می‌شود. البته بازیکنی مثل مهدوی کیا ۳ دوره در جام جهانی شرکت کرد و ۱۱ سال در آلمان بازی کرد.

مطلب پیشنهادی:  اوسمار: هدفمان قهرمانی است/ انتقادات هواداران در مقطع انتخابم به عنوان سرمربی درست بود

چشم انداز روشنی در تیم ملی فوتبال نمی بینم 

او افزود: تیم ملی فوتبال ما ۹۹ درصد به جام جهانی خواهد رفت، چون ۸ تیم از آسیا به این رقابت‌ها می‌روند، اما در زمان ما یک تیم به طور مستقیم و یک تیم هم به پلی آف می‌رفت که در مجموع ۲ تیم از آسیا به جام جهانی می‌رفتند. ما جام جهانی هم شرکت کنیم قطع به یقین بدانید که از مرحله گروهی هم بالا می‌آییم. از ۴۸ تیم حاضر در جهانی، ۱۲ تیم اوت می‌شوند و ۳۶ تیم می‌ماند و شانس صعود از مرحله گروهی هم در این مسابقات داریم و بیاییم از همین الان فکری به حال آینده فوتبالمان کنیم. بازیکن ۳۲ ساله که اکنون در تیم ملی بازی می‌کند ۳ سال دیگر ۳۵ ساله می‌شود و بازیکن ۲۴ ساله برای جام جهانی ۲۷ ساله خواهد شد. در مجموع من چشم انداز روشنی را نمی‌بینم چرا که سرمربی تیم ملی فاقد شجاعت، استراتژی و آینده نگری است.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *