اقتصادی

کاکائو گران تر از مس!

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | افزایش قیمت کاکائو سرسام آور شد؛ با رشد بیش از ۷۰۰ دلار در هر تن در یک روز و گذشتن از مرز ۹۰۰۰ دلار برای اولین بار در حالی که کمبود عرضه گریبانگیر بازار شده و شکلات سازان برای خرید دانه کاکائو دست و پنجه نرم می‌کنند.

معاملات آتی در نیویورک برای چهارمین روز متوالی افزایش یافت و پس از اخبار مربوط به چالش‌های تامین مالی در غنا، دومین تولید کننده بزرگ جهان، به افزایش قیمت افزود.

این کشور در حال از دست دادن دسترسی به یک تسهیلات مالی کلیدی است؛ زیرا بحران در محصول کاکائو، آن را بدون دانه‌های کافی برای تامین پول باقی گذاشته است. هیئت کاکائو غنا، تنظیم کننده معروف صنعت موسوم به Cocobod، برای پرداخت به کشاورزان کاکائو در ازای دانه هایشان، به منابع مالی خارجی متکی است.

مطلب پیشنهادی:  شاسی‌بلند جدید فورد در راه است

قیمت‌ها تنها در این ماه حدود ۶۰ درصد افزایش یافته و در سال جاری بیش از دو برابر شده است. برداشت ضعیف به دلیل آب و هوای بد و بیماری‌های محصول در تولیدکنندگان آفریقای غربی، جایی که بیشتر کاکائو در جهان کشت می‌شود، و نشانه‌های اندکی از کاهش تولید در جا‌های دیگر، صنعت را در تنگنا قرار داده است.

این افزایش، قیمت‌ها را به ۱۰۰۰۰ دلار رساند – سطحی که تا چند ماه پیش غیرقابل تصور به نظر می‌رسید – و حتی کاکائو را از مس که یک فلزی صنعتی است، گران‌تر کرد.

افزایش قیمت کاکائو باعث افزایش هزینه‌های شکلات سازی در طول سال می‌شود. تخم‌مرغ‌های عید پاک به دلیل جهش قیمت در سال گذشته گران‌تر می‌شوند و برخی از تولیدکنندگان اندازه تکه‌های شکلات هایشان را کوچک‌تر می‌کنند یا انواع آن را با مواد دیگر ترکیب می‌کنند تا ضربه مذکور را کاهش دهند.

مطلب پیشنهادی:  استفاده از سهمیه سوخت حدود ۱۵ هزار تاکسی و وانت‌بار محدود می‌شود

معاملات آتی ۷.۹ درصد افزایش یافته است و به ۹۶۴۹ دلار در هر متریک تن در نیویورک رسید. قیمت‌ها با وجود اینکه یک اندیکاتور تکنیکالی در بسیاری از ماه‌های گذشته آن را در محدوده اشباع بیش از حد خرید قرار داد، همچنان بالا می‌رود. کاکائو در لندن نیز صعود کرد.

دیانا گومز، تحلیلگر بلومبرگ در یادداشتی در روز جمعه گفت: «شکلات ممکن است در عید پاک ۲۰۲۵ حتی گران‌تر شود، اگر بیماری‌های درخت کاکائو و آب و هوای نامناسب کسری را در میان قیمت‌های بالاتر شکر بحرانی‌تر کند».

در حالی که قیمت‌ها افزایش یافته است، آمار نشان می‌دهد که سفته بازان از بازار خارج شده اند. این نشان می‌دهد که خریداران فیزیکی ممکن است نقش کلیدی در افزایش قیمت داشته باشند.

این خطر وجود دارد که وضعیت عرضه بدتر شود. قوانین اتحادیه اروپا – با هدف جلوگیری از فروش محصولاتی که جنگل‌ها را تخریب می‌کنند – ممکن است تامین منابع مالی برای تولیدکنندگان برتر شکلات را سخت‌تر کند.

مطلب پیشنهادی:  معامله ۴۱۲۰ کیلوگرم شمش طلا طی ۲۶ جلسه حراج حضوری در مرکز مبادله

اکنون تمرکز روی محصول میانی آتی آفریقای غربی است که کمتر از دو برداشت سالانه دارد. بلومبرگ در اوایل این ماه گزارش داد که تنظیم کننده بزرگ تولیدکننده ساحل عاج، انتظار دارد که در این فصل تولید کاهش یابد.

 

منبع: Bloomberg

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *