ورزشی

ارتقاء ۲۶ پله‌ای بسکتبال بانوان در رده‌بندی جهانی بهترین اتفاق پارسال بود

فتانه ملک نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال درباره سالی که بر بسکتبال بانوان ایران گذشت، اظهار کرد: در سالی که گذشت به تقویت و توسعه تیم‌های ملی پرداختیم و در این زمینه موفق عمل کردیم، زیرا توانستیم برای اولین بار در بخش تیم‌های ملی بانوان یک یا دو دیدار تدارکاتی برون مرزی داشته باشیم.

حضور برای نخستین مرتبه در جام ویلیام جونز

وی افزود: همچنین بانوان ما برای نخستین مرتبه در جام ویلیام جونز شرکت کردند و، چون قبل از برگزاری بازی‌های کاپ آسیا بود، توانستند از آمادگی لازم برخوردار شوند. آنها علیرغم همه سختی‌ها به مصاف تیم‌های قدرتمندی رفتند که برای مربیان و بازیکنان تجربه ارزشمندی بود و توانستند با این تیم‌ها تنه به تنه شوند تا با قدرت در کاپ سطح ب آسیا شرکت کنند.

برای اولین بار تا فینال کاپ آسیا رفتیم

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال ادامه داد: ماحصل آن این بود که برای اولین بار تا فینال کاپ آسیا رفتند و عملکرد خوبی از خود نشان دادند. در این رقابت‌ها تنها یک تیم می‌توانست از سطح ب به الف صعود کند و ما هم متاسفانه بازی را به اندونزی در فینال واگذار کردیم و نتوانستم به سطح الف صعود کنیم. امیدوارم این اتفاق امسال میسر شود و بچه‌ها بتوانند قوی‌تر ظاهر شوند.

مطلب پیشنهادی:  اسپانیا ۵ - ۱ ایرلند شمالی/ خط و نشان لاروخا برای کرواسی و ایتالیا + فیلم

حضور سرمربی یونانی

وی عنوان کرد: برای تقویت تیم ملی، برای نخستین بار النی کاپوچیانی، سرمربی یونانی را برای هدایت بسکتبال بانوان ایران استخدام کردیم. او سرمربی خوبی بود و در مدت زمان کوتاه با سبک و سیاق ما توانست آشنا شود و ایراد‌ها را برطرف کند. مربیان ما نیز دیدگاه خوبی پیدا کردند و مهم‌تر از همه پیشرفت بچه‌ها به وضوح دیده می‌شد.

ملک اضافه کرد: در کنار آن دیدار‌های تدارکاتی برای تیم ملی بسکتبال در اردن در نظر گرفتیم و بچه‌ها آنجا محک جدی خوردند و ۱۴ بازیکن اصلی از میان ۲۰ نفر برای حضور در تورنمنت ویلیام جونز انتخاب شدند. در نهایت در این جام هم به انتخاب نهایی ۱۲ نفر برای کاپ آسیا رسیدیم. علاوه بر آن کلینیک‌های دانش افزایی را با حضور سرمربی یونانی برای تقویت مربیان ایرانی برگزار کردیم.

سطح علمی داوران را ارتقا بخشیدیم

وی خاطرنشان کرد: همچنین در یکسال گذشته سطح علمی و عملی داوران را ارتقا بخشیدیم و آنها با قضاوت در مسابقات خوش درخشیدند. در این یکسال در رده‌های مختلف آسیایی در بخش مردان و یانوان از داوران و ناظران بین‌المللی برای قضاوت دعوت شد. در سال گذشته تعداد بیشتری از داوران و ناظران ما برای قضاوت در رقابت‌های برون مرزی اعزام شدند. در کنار آن ما برای ارتقای سطح علمی داوران کمپ‌های داوری متعددی را برگزار کردیم. امیدوارم چهره‌های جدید و جوانتری در مسابقات ببینیم.

مطلب پیشنهادی:  منچسترسیتی ۱ - ۰ چلسی/ صعود به فینال برای فراموشی ناکامی لیگ قهرمانان + فیلم

نایب رئیس یانوان فدراسیون بسکتبال یادآور شد: برای رشد و توسعه بسکتبال در رده نونهالان المپیاد استعداد‌های برتر را با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزار کردیم و همه مسابقات به شکل لیگ برگزار شد. با توجه به سیاست‌های آمایش سرزمینی غیر از تهران توانستیم در استان‌های پرجمعیت مسابقات بیشتری را برای رشد بسکتبال برگزار کنیم. به همین دلیل برگزاری مسابقات نوجوانان و جوانان در لیگ‌های دسته یک، دو و برتر در بالاترین سطح بود. وقتی مسابقات لیگ برگزار می‌شود، رقابت بیشتر، دید ما حرفه‌ای‌تر و باشگاه‌های بیشتری درگیر می‌شوند و پای حامیان مالی به لیگ باز می‌شود.

ملی‌پوشان باید در کاپ آسیا شرکت کنند

وی اظهار کرد: اوایل تیر ماه امسال مسابقات کاپ آسیا زیر ۱۸ سال را در پیش داریم و میزبان هم مشخص نیست. بچه‌های ما از چند ماه گذشته در اردو‌های مختلف و همچنین مسابقات لیگ برتر شرکت کردند تا از آمادگی لازم برخوردار شوند. برای رده بزرگسالان نیز طبق تقویمی که ارائه شده آنها باید در کاپ ۲۰۲۳ آسیا و رویداد بعدی در ۲۰۲۵ شرکت کنند. رده زیر ۱۶ سال هم در مسابقات آسیایی ۲۰۲۳ شرکت می‌کند. کاپ آسیایی بسکتبال سه نفر نیز هم اکنون در سنگاپور در حال برگزاری است.

مطلب پیشنهادی:  مناف هاشمی: مجلس ردیف بودجه رویداد‌های بین المللی را حذف کرد/ بالای ۳۵ سهمیه المپیک خواهیم داشت

ملک تاکید کرد: بهترین اتفاق در ۱۴۰۲ صعود رنکینگ بانوان بسکتبال ایران در آسیا بود و الان در رده دهم آسیا قرار دارند. آنها با پرش ۲۶ پله‌ای در رده ۵۲ جهان قرار گرفتند. با توجه به برنامه‌ای که فدراسیون در نظر گرفت بیش از گذشته نگاه ویژه‌ای به بسکتبال دختران شد و این امتیاز مثبتی است.

وی افزود: به دنبال این هستیم تا حامیان مالی بیشتری برای بخش بانوان جذب کنیم و همچنین کمپ ویژه‌ای برای تشکیل اردو‌های تیم ملی داشته باشیم. اگر مشکلات مالی نداشته باشیم می‌توانیم در بسکتبال سه نفر هم به رویداد‌های مختلف اعزام داشته باشیم تا رنکینگ آنها هم بالا برود، اما لازم است تا پای حامیان مالی وسط بیاید، زیرا هزینه‌ها بسیار گزاف است.

نایب رئیس یانوان فدراسیون بسکتبال گفت: یکی از نکات مثبت سال گذشته این بود که برای رده‌های پایه زحمت کشیده شد و ما جشنواره‌های مختلفی در رده زیر ۱۲ سال داشتیم که باعث شد انگیزه بچه‌ها در این رده سنی افزایش یابد تا چشم‌انداز خوبی برای تشکیل تیم ملی بسکتبال در سال ۲۰۳۰ داشته باشیم.

منبع : ایرنا

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *