سیاسی

بایدن و ترامپ هر دو با کاهش رای دهندگان خود مواجه شده‌اند

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

امیرعلی‌ ابوالفتح، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در ارتباط با آخرین شرایط رقابت‌های انتخاباتی در ایالت متحده آمریکا اظهار کرد: انتخابات مقدماتی به شکل عملی و نه رسمی برگزار شده است. یعنی ترامپ در درون حزب خود جمهوری خواهان بدون رقیب است و تنها نامزد انتخابات در این سمت است و رسما نامزد حزب خود است و جو بایدن هم به حد نصاب لازم برای حضور در انتخابات در حزب خود رسیده است. تکلیف انتخابات مقدماتی مشخص شده است.

وی ادامه داد: انتخابات نهایی در ۵ نوامبر ۲۰۲۴ برگزار می‌شود مانده است و از اکنون نمی‌توان چیزی درباره آن پیش بینی کرد. نظر سنجی‌هایی که در حال انجام شدن است حکایت از آن دارد که دونالد ترامپ می‌تواند بایدن را در انتخابات شکست دهد،   اما این هم قطعی نیست. چندین ماه به انتخابات مانده و هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد و وضعیت کنونی نظر سنجی‌ها را تغییر دهد.

مطلب پیشنهادی:  مجلس گزارش تفحص از وزارت جهادکشاورزی را به قوه قضاییه ارجاع کرد

وی ادامه داد: ۲ طرف تمام سعی خود را انجام می‌دهند تا بتوانند در آرای افراد مردد اثر گذار باشند افرادی که نه دمکرات هستند و نه جمهوری خواه  و این افراد معمولا در روز‌های اخر رقابت‌ها تصمیم می‌گیرند. مناظرات باید انجام شود، در روز‌های پایانی رقابت‌های انتخاباتی تکلیف این سری از افراد مشخص می‌شود.

ابوالفتح در ارتباط با طرفداران هر دو نامزد و این که بیشتر چه افرادی بیشتر با رویکرد‌های این ۲ نامزد هم مسیر هستند گفت: جواب درست به این سوال پس از انتخابات مشخص می‌شود، یعنی انتخابات به اتمام برسد، آنالیز می‌کنند و گرایش و دیدگاه رای دهندگان را آنالیز می‌کنند که چه تعدا رای دهنده  زن وجود دارد، چه تعداد سیاهپوست بودند چه تعداد افراد با سواد و چه تعداد کم سواد‌ها رای دادند. اما اکنون چیزی که مشخص است آن است که بایدن در حوزه‌های مختلفی با ریزش آرا مواجه شده است.

مطلب پیشنهادی:  کدخدایی: صهیونیسم جهانی دست و پای آخر خود را می‌زند

وی گفت: نارضایتی‌هایی از جو باید خصوصا در سیاست داخلی وجود دارد، ناتوانی در کاهش تورم، برقرای امنیت مرزی و در سیاست خارجه هم موضوعات جنگ اوکراین و جنگ غزه نارضایتی‌های عمومی در ارتباط با بایدن وجود دارد. اما پیش بینی می‌شود و قابل انتظار است که گروه‌های جدیدی به بایدن بپیوندند؛ که برخی از جمهوری خواهان ناراضی از ترامپ یا حامیان ترامپ که نسبت به رفتار‌های جمهوری خواهان ناراضی هستند ممکن است به نفع بایدن رای بدهند. مثلا امکان دارد حامیان نیکی هیلی به بایدن رای دهند. ترامپ هم به همین شکل، او تعدادی از پایگاه‌های رایی که در سال ۲۰۲۰ داشت را از دست داده و گروهی از جمهوری خواهان و رای دهندگان مردد که معتقد هستند ترامپ تند و افراطی است و ساختار شکن و خلافکرا است اعتماد خود را نسبت ترامپ از دست داده اند.

مطلب پیشنهادی:  پیام تبریک قالیباف در پی قهرمانی تیم ملی والیبال دانش‌آموزی در مسابقات جهانی صربستان

هر دو نامزد در  مقایسه با سال ۲۰۲۰ هم در حوزه‌های در بین رای دهندگان آرای خود را از دست داده اند و در عین حال قابل پیش بینی است که بتوانند رای دهندگانی را برای خود جلب کنند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *