سیاسی

بعد از جنگ غزه کابینه نتانیاهو دچار فروپاشی خواهد شد

منصور براتی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پیش بینی آینده منطقه غرب آسیا بیان کرد:  آینده منطقه تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که یکی از این عوامل این است که جنگ در غزه با چه نتیجه‌ای به پایان برسد. اگر رژیم صهیونیستی منطقه را اشغال کند این درگیری‌ها را به صورت فرسایشی و ادامه دار خواهیم داشت، اما اگر رژیم صهیونیستی فکر کند به بخشی از اهداف خود رسیده است حاضر است به خارج شدن از نوار غزه هم فکر کند.

وی ادامه داد: بخش دیگری از آینده منطقه هم در دست انتخابات آمریکاست و اینکه بایدن یا ترامپ پیروز رقابت‌ها شوند. سیاست‌های بسیاری از کشور‌ها تحت تاثیر این اتفاق رقم خواهد خورد. اگر بایدن بماند همین سیاست فعلی ادامه خواهد داشت. سیاست بایدن در منطقه نوعی انجماد تنش‌ها بوده است و در تلاش بوده تا تنش‌ها افزایش نیابد. یکی از نمونه‌های تاثیرگذاری بایدن توافق بین ایران و عربستان در مارس ۲۰۲۳ بود که مستقیم تحت تاثیر این اقدام بود که بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ را تعدیل کرد.

مطلب پیشنهادی:  در دولت سیزدهم صبح جمعه تعطیل نیست

براتی افزود: اگر بایدن بماند فشار‌هایی بر اسرائیل خواهد آورد که از غزه خارج شود و اجازه دهد تشکیلات خودگردان فلسطین وارد غزه شود و جنگ بزرگی در غرب آسیا ایجاد نخواهد شد. اما اگر ترامپ به قدرت بازگردد احتمالا شاهد سیاست فشار حداکثری بر ضد ایران خواهیم بود و شکل گیری همان گروه‌هایی که بر ضد ایران در حال فعالیت بودند.

کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: معتقدم که در سال ۲۰۲۴ تغییری هم در کادر رهبری رژیم صهیونیستی شاهد خواهیم بود و احتمالا بعد از جنگ غزه کابینه نتانیاهو دچار فروپاشی خواهد شد و مجبور است انتخابات زودهنگام برگزار کند و احتمالا هم در این انتخابات شکست خواهد خورد؛ بنابراین دور جدیدی در اسرائیل شکل خواهد گرفت که احتمالا مذاکرات جدی بین فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی شکل خواهد گرفت.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *