فرهنگی

بیش از ۶ میلیون زائر در بقاع متبرکه حضور یافتند

حجت‌الاسلام سیدمحمدکاظم موسوی متقی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به مقارن شدن ماه بهار قرآن و بهار طبیعت و اجرای طرح «ضیافت الهی» و «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه سراسر کشور گفت: بر این اساس طبق آماری که از استان‌های مختلف جمع آوری شده است، از ابتدای اجرای طرح آرامش بهاری (از ۲۸ اسفندماه تا پنجم فروردین)، قریب به ۶ میلیون ۸۰۰ هزار زائر در بقاع متبرکه حضور یافتند.

وی با بیان اینکه اسکان در بقاع متبرکه به دو صورت رسمی (در اتاق و سوئیت) و اسکان موقت (در چادر و اسکان‌های اضطراری) صورت می‌پذیرد، گفت: جمعاً ۱۹۷ هزار شب اسکان رسمی در بقاع متبرکه صورت گرفته که به ترتیب استان‌های خراسان رضوی با اسکان ۳۳ هزار زائر، استان اصفهان ۳۰ هزار نفر، استان خراسان جنوبی ۲۴ هزار نفر، استان فارس ۲۲ هزار نفر و استان سمنان با اسکان ۲۰۹۰۰ نفر شب اسکان، رتبه‌های اول تا پنجم را در اسکان زائر در زائرسرا و سوئیت به خود اختصاص داده اند.

حجت الاسلام موسوی متقی افزود: در کل کشور ۴۲۵ امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که جمعا ۵ هزار و ۴۸۹ باب اتاق را شامل می‌شود که بر اساس آماری که از استان‌های مختلف کشور به دست ما رسیده، از ۲۸ اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود ۲۰۰ هزار نفر شب در زائرسرا‌ها اسکان داشته اند. همچنین در اسکان اضطراری که در جوار بقاع و در فضای پیرامونی آستان مقدس امامزادگان و کمپ‌های موقت صورت می‌پذیرد، حدود ۷۷۰ هزار نفر شب اسکان داشته اند.

مطلب پیشنهادی:  یک خادم الرضای متدین و مردمی را از دست دادیم

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که در قالب طرح آرامش بهاری در نظر گرفته شده، برنامه افطاری ساده در ماه رمضان است. ممکن است خیلی از مسافران روزه نباشند، اما خیلی از مجاوران و ساکنان بومی که در جوار امامزادگان سکونت دارند، در ایام ماه رمضان به بقاع مراجعه می‌کنند و در این ایام، ۹۸۰ امامزاده برنامه افطاری ساده را دارند و روزانه معادل ۹۵ تا ۱۰۰ هزار افطاری ساده در کشور توزیع می‌شود که خراسان رضوی با توزیع روزانه ۱۵ هزار افطاری ساده در این زمینه پیشرو بوده است و در استان اصفهان قریب به ۱۰ هزار افطاری ساده، استان فارس ۸ هزار، خوزستان ۷ هزار، یزد حدود ۵ هزار و ۵۰۰ و مازندران و هرمزگان ۶۰۰۰ افطاری ساده روزانه توزیع شده است.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از دیگر برنامه‌های طرح آرامش بهاری را برگزاری جلسات تفسیر و جزء خوانی قرآن در بقاع متبرکه معرفی کرد و گفت: بر اساس آمار، روزانه ۱۵۰ هزار نفر در جلسات جزء خوانی شرکت کرده اند و در جلسات تفسیر قرآن ۵۳ تا ۵۵ هزار نفر حضور دارند. همچنین تقریباً ۵۰۰ بقعه متبرکه سطح یک و دو، خیمه معرفت دارند و حدود ۷۰ هزار نفر تاکنون روزانه به خیمه‌های معرفت مراجعه کرده اند و از برنامه‌های این خیمه‌ها شامل مشاوره، برنامه‌های کودک و پاسخگویی به سؤالات شرعی و غرفه‌های عفاف و حجاب بهره‌مند شده اند.

مطلب پیشنهادی:  کاهش ساعت نمایشگاه قرآن کریم در شب‌های قدر

وی افزود: این آمار در روز ششم فروردین از سراسر کشور دریافت شده که در مقایسه با سال گذشته رشد ۱۰ درصدی را چه در عدد زائران که به امامزاده‌ها مشرف شده اند و چه در اسکان آنها را نشان می‌دهد. بر اساس آمار، سال گذشته حدود ۱۵ هزار نفر در ایام نوروز به بقاع متبرکه مشرف شدند که امسال تاکنون حدود ۷ میلیون نفر بوده است و پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه شب‌های قدر را در پیش داریم این عدد به ۱۵ میلیون نفر برسد. سال گذشته کل عدد اسکان در بقاع متبرکه ۳۷۵ هزار نفر شب بود و امسال تاکنون نزدیک ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی می‌شود به ۵۰۰ هزار نفر شب اسکان برسد.

حجت الاسلام موسوی متقی تصریح کرد: طرح آرامش بهاری تابعی از سفر است به عنوان مثال در سال‌هایی که کرونا شیوع پیدا کرد و سیل آمد و سفر‌ها کم شد از طرح آرامش بهاری هم کمتر استقبال شد. در برخی سال‌ها آمار حضور بالای ۲۰ میلیون زائر را در بقاع متبرکه داشته ایم، امسال و سال گذشته با توجه به اینکه ایام نوروز با ماه رمضان مقارن شده، سفر‌ها کمتر شده و تقریباً ۱۳ تا ۱۴ میلیون زائر در ایام نوروز در بقاع متبرکه حضور یافته اند.

مطلب پیشنهادی:  مراسم ضیافت افطاری فلسطینی در تهران

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *