اقتصادی

رشد ۱۵ درصدی صادرات محصولات شیلاتی

سید حسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی در زمینه پرورش ماهی در قفس اظهار کرد: بیش از ۴۰ هزار تن پروانه بهره برداری برای پرورش ماهی در قفس در آب‌های شمالی و جنوبی کشور صادر شده و در ۲ سال اخیر به توسعه تکثیر ماهیان دریایی توجه بیشتری شده است و ۶ مرکز تکثیر و نرسری ماهیان دریایی آماده بهره‌برداری هستند که بیش از ۲ هزار مولد را نگهداری می‌کنند و با فعالیت این واحد‌ها تامین بچه ماهی با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: راه اندازی و شروع به کار ۲ مگاپروژه جدید با ظرفیت ۱۰ هزار تن، افزایش قفس‌های مستقر در دریا از ۱۳۳ قفس به ۳۵۶ قفس، موفقیت در تولید و خوداتکایی ۸۵ درصدی در تجهیزات قفس و بازطراحی و ساخت قفس‌های غوطه ور پرورش ماهی در دریا (TLC) توسط دانشگاه امام حسین (ع) از دیگر اقدامات زیرساختی انجام شده در زمینه توسعه پرورش ماهی در قفس است.

وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در سال گذشته، تصریح‌کرد: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در فعالیت‌های شیلاتی در سال ۱۴۰۲ انجام شد که ۹۰ درصد این اعتبارات، آورده بخش خصوصی بوده است و سازمان شیلات ایران در سال جاری نیز با جذب مشارکت‌های مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در راستای تحقق شعار سال و همچنین اهداف برنامه هفتم توسعه کشور گام خواهد برداشت.

صید ۴۲۰ هزار تن ماهی در سال ۱۴۰۲

وی درباره وضعیت صید و صیادی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته و صیادی در آب‌های دور، تصریح کرد: در سال۱۴۰۱ میزان صید آبزیان حدود ۷۵۱ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال‌های گذشته نزدیک به هفت درصد رشد داشت. در این سال میزان برداشت از آب‌های شمال کشور ۳۲ هزار و ۵۱۵ تن و از آب‌های جنوب کشور ۷۱۸ هزار و ۳۰۷ تن بوده که به ترتیب نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹ درصد و هفت درصد رشد داشته اند.

حسینی توضیح داد: میزان برداشت از آب‌های دور در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۹۴ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است. این میزان بیش از ۲۵ درصد از کل صید کشور با ارزش گردش مالی بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  ۴۶ درصد ظرفیت مخازن سدها پر است

وی تاکید کرد: از مهمترین اقدامات انجام شده در این بخش، واریز حق عضویت کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند (IOTC) به مبلغ بیش از ۲ میلیون دلار پس از ۱۶ سال و هماهنگی لازم با کمیسیون تون ماهیان اقیانوس هند برای دفاع از منافع ملی کشور، ارائه آموزش‌های تخصصی لازم به جامعه صیادی ذیربط و مدیریت بهینه ناوگان صیادی تون ماهیان در آب‌های ساحلی و فراساحل است.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ میزان صید آبزیان کشور بیش از ۴۲۰ هزار تن برآورد شده که ۲۳ هزار تن آن مربوط به آب‌های شمال و ۳۹۷ هزار تن آن مربوط به آب‌های جنوب کشور است.

وی در زمینه صید فانوس ماهیان با شناور‌های ترال در سال ۱۴۰۲، گفت: ظرفیت بهره برداری از ذخایر ارزشمند فانوس ماهیان در صیدگاه آب‌های عمیق دریای عمان از پتانسیل‌های مناسب برای افزایش تولید و قطع وابستگی به واردات آرد ماهی است که در هدفگذاری‌های کمی و کیفی سازمان مورد توجه است، اما فعالیت ناوگان صیادی مورد نظر به دلایل مختلف ناشی از تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی و حساسیت‌های غیرمنطقی ایجاد شده، از ابتدای آذر ماه ۱۳۹۹ تاکنون متوقف بوده است.

حسینی ادامه داد: با عنایت به پیگیری‌های به عمل آمده براساس مفاد «دستورالعمل مدیریت صید ترال» مصوب چهل ویکمین جلسه کار گروه ساماندهی سواحل، بنادر و جزایرکار ویژه مرز شورای امنیت کشور – ۲۸/۱۱/۱۳۹۹ و مصوبات چهلمین نشست کارویژه مرز شورای امنیت کشور مورخ ۲۴/۸/۱۴۰۱ و با استناد به مصوبات صورت جلسه هماهنگی بین سازمان شیلات ایران و استانداری هرمزگان موضوع فعالیت شناور‌های صید فانوس ماهیان و یال‌اسبی (ابلاغی طی نامه شماره ۶۷۹۷/ ش مورخ ۳/۳/۱۴۰۲) و بر اساس مصوبات جلسه هماهنگی مورخ ۰۴/۲/۱۴۰۲ در محل سالن جلسات معاونت اجرایی ریاست جمهوری به ریاست محمدی، جانشین معاون اجرایی رئیس‌جمهور با حضور استانداران استان‌های هرمزگان و بوشهر مستند به نتایج یافته‌های پژوهشی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، نسبت به صدور اجازه نامه صید فانوس ماهیان برای شناور‌های آماده فعالیت از گروه کشتی‌های صید فانوس ماهیان و کلاس فردوس، ضمن هماهنگی با استانداری استان هرمزگان و سایر مراجع امنیتی و نظارتی ذیربط به مدت سه ماه اقدام شده است.

مطلب پیشنهادی:  عرضه دام در میادین ۷۰ درصد افزایش یافت

آغاز عملیات برق‌رسانی به ۵ مجتمع پرورش میگو با اعتبار یک‌هزار میلیارد تومان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه خاطرنشان کرد: سال گذشته مساحت مزارع پرورش میگو از ۲۰ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار افزایش یافت و ۱۴ هزار هکتار دیگر در حال ساخت است. کار برق رسانی به پنج مجتمع پرورش میگو با وسعت پنج هزار هکتار و با اعتبار یک‌هزار میلیارد تومان نیز آغاز شده است.

وی اظهار داشت: بهره گیری از آب‌های شور و لب شور برای تولید پروتئین با کیفیت و توسعه صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی یک راهبرد اساسی در شیلات است.

رئیس سازمان شیلات ایران در زمینه تولید میگو افزود: میزان تولید میگو در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۱ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ (۵۷ هزار و ۷۹۹ تن) نزدیک به پنج درصد رشد داشت.

وی بیان‌داشت: این رشد می‌توانست در سال ۱۴۰۲ افزایش یابد، اما آغاز انتشار بیماری مهلک نکروز حاد هپانوپانکراس (AHPND) در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موجب شد که راهبرد پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری اتخاذ شود تا خسارت کمتری به مزارع وارد شود و آینده این صنعت در معرض تهدید کمتری قرار گیرد. از این رو در سال ۱۴۰۲ میزان تراکم ذخیره سازی بچه میگو در استخر‌ها کاهش پیدا کرد تا زمینه بروز بیماری در مزارع از بین برود.

حسینی ادامه‌داد: این راهبرد موثر بود و در سال ۱۴۰۲ میزان تلفات در مزارع به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و در پایان فصل ۵۰ هزار تن میگو از مزارع برداشت شد. این نکته را باید در نظر داشت که بروز این بیماری در برخی از کشور‌ها موجب نابودی صنعت پرورش میگو در این کشور‌ها و به محاق رفتن تولید برای چندین سال شد.

وی گفت: راهبرد اساسی دیگری که مورد توجه سازمان شیلات ایران قرار داشته و با بروز این بیماری بر روی آن تاکید بیشتری داریم، توسعه مزارع کشت متراکم با الزامات سخت افزاری و نرم افزاری آن است تا این صنعت با کمترین مخاطره توسعه یابد.

مطلب پیشنهادی:  میزان ظرفیت تولید گاز به ۸۷۵ میلیون متر مکعب رسیده است

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان‌کرد: در این راستا دستورالعمل فنی احداث مزارع کشت متراکم میگو تدوین و ابلاغ شده است و امیدوار هستیم با این شیوه و توسعه سیستم‌های بسته و نیمه بسته پرورش میگو بتوانیم رشد پایدار پرورش میگو را تضمین کنیم.

وی درباره میزان تولید ماهیان آب شیرین از قبیل قزل آلا و کپور ماهیان در مزارع و منابع آبی اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دریافت شده، میزان تولید این ماهیان در سال ۱۴۰۲ بیش از ۵۶۰ هزار تن بوده است که نسبت به سال ۱۴۰۱ از ۱۰ درصد رشد برخوردار است، این در حالی است که بسیاری از مزارع کشور از خشکسالی رنج می‌برند و الزاما باید با آب کمتر ادامه تولید دهند.

حسینی ادامه‌داد: به این منظور توسعه به‌کارگیری فناوری‌هایی مانند نانو حباب ساز‌ها ضروری است که در سال ۱۴۰۲ استفاده از این ادوات در مزارع به صورت الگویی انجام شد و درسال ۱۴۰۳ نیز ادامه خواهد داشت.

وی اضافه‌کرد: از سوی دیگر در سال ۱۴۰۲ وقوع سیلاب‌های فصلی ناشی از تغییرات اقلیمی به زیر ساخت و میزان تولید در مزارع نیز آسیب زیادی را وارد کرد که بر اساس گزارش‌های رسمی نزدیک به ۱۰ هزار تن پرواری در مزارع به دلیل سیلاب‌های تابستانه و بهاره تلف شدند.

رئیس سازمان شیلات ایران در پاسخ به این سوال که پرورش میگو در نوار ساحلی و استفاده از این ظرفیت در سال ۱۴۰۲ به چه میزان انجام شده است و چه میزان ظرفیت استفاده نشده داریم؟ خاطرنشان کرد: مطابق مطالعات انجام شده نزدیک به ۲۰۰ هزار هکتار اراضی مناسب پرورش میگو در استان‌های ساحلی جنوب و استان گلستان شناسایی شده است که از این میزان ۹۰ هزار هکتار مطالعه شده، ۶۴ هزار هکتار واگذار شده، ۲۴ هزار هکتار در اختیار شرکت شهرک ها، ۲۶ هزار هکتار در حال بهره برداری و ۱۴ هزار هکتار در حال ساخت است.

منبع: وزارت جهادکشاورزی 

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *