اجتماعی

شهروندان در آستانه روز طبیعت به توصیه‌های محیط زیستی توجه کنند

 علیرضا مزینانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در آستانه ۱۳ فروردین و روز انس با طبیعت ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و سالی خوش برای تمامی شهروندان از آنها خواست در روز طبیعت یا همان سیزده بدر که یک سنت قدیمی در بین ایرانیان است، نکات ایمنی برای حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی را رعایت کرده و از تقابل با طبیعت دوری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه می‌شود ضمن بهره‌مندی از موهبت‌های الهی به اخلاق طبیعت گردی و توصیه‌های زیست محیطی برای حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست توجه کنند چرا که بی توجهی و تخریب محیط زیست برای انسان و سایر جانداران مشکل آفرین است.

مزینانی در ادامه با اشاره به اینکه شهروندان در هنگام حضور در طبیعت از بوته کنی و از بین بردن رستنی‌ها که موجب تخریب محیط زیست می‌شود جداً خودداری کنند، اظهار داشت: همچنین از آلوده کردن آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها که باعث از بین بردن آبزیان می‌شود نیز اجتناب کنند.

مطلب پیشنهادی:  شهید رئیسی همیشه سفارس می‌کرد که از مردم و خواسته‌های آنان عبور نکنید

وی با بیان اینکه گردشگران در روز سیزده فروردین زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها نکنند، تصریح کرد: توصیه می‌شود کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله را با خود به همراه داشته باشند و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به مکان‌های پیش بینی شده منتقل کنند.

مزینانی از دیگر موضوعاتی را که باید در این روز مورد توجه قرار گیرد، توجه ویژه نسبت به حفظ حیات وحش در مناطق طبیعی و همچنین پرندگان در داخل بوستان‌ها و پارک‌های جنگلی و طبیعت عنوان کرد و گفت: گردشگران از هرگونه ایجاد آتش در مناطق مختلف تا حد امکان خودداری کنند و در صورتی که نسبت به برپایی آتش اقدام کردند قبل از ترک محل از خاموش شدن آن کاملاً مطمئن شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه پاکیزه نگه داشتن حاشیه رودخانه‌ها و نهر‌های طبیعی که در نقاط مختلف استان جاری بوده و اغلب منشأ تأمین آب شرب کلان‌شهر تهران است، اهمیت ویژه‌ای دارد، افزود: طبیعت گردان با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

مطلب پیشنهادی:  پیگیری برای ارائه تسهیلات بانکی براساس تخلف و تصادف رانندگی/ نحوه پرداخت حق بیمه تغییر می‌کند

وی ادامه داد: همچنین شهروندان ماهیان قرمز خود را فقط در استخر‌ها یا حوضچه‌هایی که شهرداری‌ها در برخی نقاط شهر ایجاد کرده، رهاسازی کنند و از انتقال گونه‌های غیربومی به رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با اشاره به اینکه گشت‌های ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف استان در روز طبیعت نیز کماکان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: شهروندان و طبیعت گردان روز سیزده فروردین در صورت مشاهده تخلف‌هایی همچون آلودگی محیط، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوعاتی از این قبیل، با سامانه تلفنی ۱۵۴۰ تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *