ورزشی

فنونی زاده: قلعه نویی باید از جوانان بیشتری استفاده کند

مرتضی فنونی زاده پیشکسوت فوتبال درباره عملکرد تیم ملی فوتبال در بازی رفت و برگشت برابر تیم ترکمنستان اظهار کرد: همان طور که قلعه نویی بیان کرد به تدریج دارند جوانگرایی می کنند. در بازی رفت مشخص بود که تیم ترکمنستان نمی تواند آسیبی به تیم ملی برساند و در بازی برگشت هم حریف فشار آورد اما نصف و نیمه این کار را انجام داد.

او افزود: به نظرم در کنار خلیل زاده و یا کنعانی زادگان باید یک جوان بازی کند که میدان ببیند. البته جلوی تیم ازبکستان که نمی توانیم ۲ جوان در زمین مسابقه بگذاریم. ای کاش در تهران هم آرشا شکوری درون دروازه قرار می گرفت چون یک توپ هم به سمت دروازه تیم ملی نیامد. اگر بخواهند جوانگرایی کنند باید از همین بازی ها شروع کنند. 

فنونی زاده بیان کرد: همه تیم های لیگ برتری ما می توانستند تیم ترکمنستان را ببرند و بهتر بود که جوانان بیشتری در ترکیب تیم ملی قرار می گرفتند و بازیکنی مثل حسین نژاد می توانست در میانه میدان جای قدوس بازی کند. به نظرم بازی با ترکمنستان جزو بازی هایی بود که قلعه نویی می توانست ریسک کند و از جوانان بیشتری استفاده می کرد اما رفته رفته بازی ها سنگین تر می شود و مطمئن باشید که دیگر به جوانان بازی نمی رسد چون  تیم هنگ کنگ منسجم تر از تیم ترکمنستان است.

مطلب پیشنهادی:  کعبی: شک نکنید فولاد به جایگاه اصلی اش برمی گردد/ ویسی می خواهد به تیم شهرش کمک کند

پیشکسوت فوتبال درباره اینکه در بازی رفت برابر ترکمنستان شاهد حضور چند بازیکن جوان در تیم ملی بودیم، اما  در بازی برگشت فقط یک جوان استفاده شد، گفت: قربانی خوب بازی کرد اما این بازی ها به صورتی نیست که جوانان ما محک بخورند.  به نظرم اگر از جوانان در بازی با ترکمنستان استفاده می کردند فوق العاده بود چون گزندی به تیم ملی ما نمی رساندند. 

او ادامه داد: بازی برگشت برابر ترکمنستان دیدیم که مدافعان میانی ما با هم هماهنگ نبودند و یکی، ۲بار بازیکنان حریف  شوت زدند و حسینی گرفت. به هر حال نقطه تاریکی که این ۲ بازی داشت، اصلا خط دفاع ما با هافبک بازی نمی کرد و بازیسازی که باید از خط دفاع شروع شود را ندیدیم و فقط بازی مستقیم از طرف ۲مدافع وسط صورت می گرفت. ابوالفضل جلالی در دفاع چپ محک نخورد و این بازیکن می توانست جای میلاد محمدی بازی کند اما متاسفانه از او هم استفاده نشد. 

فنونی زاده درباره اینکه بازیکنان جوان ما بالای ۲۴سال سن دارند، گفت: بازیکنان جوان ما به واسطه اینکه بازی نکردند اسمشان جوان است وگرنه بازیکن زیر ۲۰سال ما نداریم. به نظرم باید از بازیکنان جوان بیشتر استفاده شود. در زمان مرحوم دهداری که ما به چین  و بعد از آن به بازی های آسیایی سئول می رفتیم، مجید نامجو مطلق، جواد زرینچه و صمد مرفاوی بازیکنان ۲۰ساله بودند و از همه این بازیکنان، مرحوم دهداری استفاده کرد و در سئول جواب داد. مهمترین اصلش این بود که تیم ملی با همین جوانان در پکن قهرمان شد. اینکه جوانان را به تیم ملی دعوت کنند خیلی خوب است، اما بازی شان هم بدهند خیلی بهتر می شود. 

مطلب پیشنهادی:  محرومیت و جریمه نقدی برای مدیر رسانه‌ای پرسپولیس

پیشکسوت فوتبال گفت: در مرحله دوم مسابقات انتخابی جام جهانی دیگر جای ریسک کردن ندارد، اما کنعانی زادگان و خلیل زاده مدافعان تیم ملی سنشان بالا است و کادر فنی می تواند یک بازیکن  باتجربه و یک بازیکن جوان را در خط دفاع بگذارد. در کنار کنعانی زادگان یا خلیل زاده باید یک جوان بازی کند که اگر اشتباهی هم کرد دیگر بازی های بعد تکرار نمی شود و این ها تجربه می شود.  حزباوی در دیدار  رفت با ترکمنستان بازی کرد و در مسابقه برگشت هم سامان فلاح می توانست بازی کند. به هر حال استفاده از جوانان ریسک است و ما به دنبال اول شدن در گروهمان هستیم و بازی سرنوشت ساز ما جلوی ازبکستان در تهران است. ۲ بازیکن خوب ازبکستان در تیم های پرسپولیس و استقلال بازی می کنند و عملکرد خوبی هم دارند. 

او بیان کرد: بازی با ازبکستان تنها بازی فینال ما در مرحله مقدماتی است. البته بازی های ما در دوره های بعدی سخت تر هم می شود. البته حضور ما در جام جهانی صددرصد است، اما در بازی های مقدماتی بیشتر می توانیم از جوانان استفاده کنیم. 

مطلب پیشنهادی:  تساوی پرگل فولاد و هوادار/ پیکان، استقلال خوزستان را به سقوط نزدیک‌تر کرد

فنونی زاده تصریح کرد: نبود سردار آزمون هم در بازی برگشت با ترکمنستان تاثیر گذار بود و در خط جلو تلاشی صورت نمی گرفت. ما باید ۲ فوروارد همتراز سردار آزمون داشته باشیم که در روزهایی که او مصدوم و یا محروم می شود یکی را داشته باشیم که جایگزینش شود و می بینیم که طارمی را در خط جلو می گذاریم در صورتی که در لیگ خودمان ۵مهاجم نوک حمله خوبی داریم. لیموچی به تیم ملی دعوت شده است، اما از این بازیکن یک دقیقه استفاده نشد. 

او در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر هافبک دفاعی جوان نداریم تا جای عزت اللهی را بگیرد. به نظرم از جوانانی همانند حزباوی، حسین نژاد، سامان فلاح و قربانی باید بیشتر استفاده شود. بازی ها رفته به رفته مشکل تر می شود و ای کاش قلعه نویی در بازی با ترکمنستان از بازیکنان جوان استفاده می کرد. صعودمان به جام جهانی قطعی است، اما یک مقدار که بازی ها سخت می شود باید شکل تیم ملی از لحاظ تاکنیکی عوض شد و بازیکنان جوان بیشتری بازی کنند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *