اجتماعی

جمهوری اسلامی ایران همواره در حمایت از مستضعفان با دشمنان جنگیده است

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در دهمین آیین تکریم پرچم به‌مناسبت روز بزرگداشت جمهوری اسلامی ایران گفت: مشابه تعبیر قرآن در آیات ۲۴ و ۲۵ سوره مبارکه ابراهیم، جمهوری اسلامی مانند شجره طیبه‌ای است که ریشه‌های آن در زمین هستند و شاخه‌های گسترده آن امروز مرز‌های جدیدی به روی جهانیان گشوده است. در همین راستا اکنون جبهه جدید معنوی به نام جبهه مقاومت با پرچمداری جمهوری اسلامی ایران در دنیا شکل گرفته که معادلات سنتی نظام بین‌الملل را دستخوش تغییرات کرده است.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری سپس با اشاره به آیات قرائت شده از سوره ضحی و انشراح در ابتدای مراسم گفت:سوره ضحی مشهور است به سوره انقطاع وحی؛ ماجرا از این قرار است که در مدینه برای مدتی ابلاغ وحی بر پیامبر منقطع شد. در چنین شرایطی بدخواهان اسلام شروع کردند به شایعه‌سازی پیرامون شخصیت پیامبر؛ آنان با جوسازی در جامعه القا کردند که خدا پیامبر را فراموش کرده است.

مطلب پیشنهادی:  اسم پدر از کارت ملی حذف می‌شود؟

وی افزود:پس از آنکه این جوسازی‌ها در جامعه اسلامی رواج پیدا کرد سوره ضحی بر پیامبر نازل شد که در آیاتی از آن خداوند می‌فرماید:‌ای محمد ما نه تنها تو را فراموش نکرده‌ایم بلکه انجام تو از آغاز مسیرت بهتر است و به تعبیری دیگر جایگاه اخروی تو از شرایط دنیوی‌ای که الان در آن قرار داری بالاتر می‌باشد.

وی ادامه داد:در آیاتی دیگر نیز که از سوره انشراح قرائت شد خدا پیامبر اسلام را خطاب قرار می‌دهد و می‌فرماید؛‌ای محمد ما نه تنها تو را فراموش نکرده‌ایم بلکه در میان فشار‌ها و سختی‌ها نامت را پرآوازه ساخته‌ایم آیات قرائت شده را به تعبیری می‌توان بر شرایط کنونی جهان و جایگاه جمهوری اسلامی تطبیق داد. 

ضرغامی تاکید کرد:در ۴۵ سال گذشته جمهوری اسلامی ایران کار‌های بزرگی انجام داده و همواره در حمایت از مستضعفین با دشمنان بشریت جنگیده است. رأس این حمایت‌ها را در در ماجرا‌ها و اتفاقات تلخ غزه مشاهده می‌کنیم. در میان تمامی فشار‌ها با عنایت الهی امروز اسرائیل بیش از هر زمان دیگری میان افکار عمومی جهان منفور است. دنیا در مقابله با اسرائیل همگرا شده است. چنین همگرایی‌ای در این شرایط سخت افتخار و دستاورد بزرگی ست که در راس آن؛ حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  پیشرفت ۷۵ درصدی بزرگ‌ترین پروژه بازآفرینی شهری پایتخت

ضرغامی با اشاره به جایگاه ایران در نظم کنونی جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران یک ایدئولوژی پیش‌رو است که می‌تواند تمام دنیا را بگیرد.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نماد‌های موجود در پرچم ایران گفت: رنگ سبز نشانه آبادی و سرسبزی کشور، رنگ سفید نشانه صلح و رنگ قرمز نشانه شجاعت و دلاوری‌های مردم ایران می‌باشد. به همین جهت پس از سقوط رژیم پهلوی در مجلس خبرگان قانون اساسی تصویب شد این سه رنگ در پرچم جمهوری اسلامی ایران باقی بماند. علاوه بر این سه رنگ در پرچم ایران ۲۲ الله اکبر نیز به عنوان یادکردی از اسلامیت نظام و پیروزی انقلاب اسلامی در بیست و دوم بهمن ماه طراحی شده است.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *