اجتماعی

روزانه ۲۰ کامیون کمک‌های ارسالی جهانی به غزه در حال فاسد شدن است

پیرحسین کولیوند؛ رئیس جمعیت هلال درباره اقدامات هلال احمر در سیل سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در اسفندماه سال گذشته سیل در سیستان و بلوچستان دو روز قبل از انتخابات به وقوع پیوست و هلال‌احمر بلافاصله شروع به ارسال کمک‌ها و بالگرد‌ها کرد. از چند محور کمک‌رسانی‌ها را شروع کردیم و مسئولان ارشد هلال احمر در منطقه حضور پیدا کردند.

کولیوند تصریح کرد: با قایق، بالگرد و لجستیک قوی و با کمک سایر دستگاه‌های امدادرسان شروع به کمک مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان کردیم. در سیل اسفند ماه، تا شرایط مردم سیستان و بلوچستان پایدار نشد مردم این استان را تنها نگذاشتیم حتی مردم ما برای مردم پاکستان هم کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به هلال‌احمر دادند البته هلال‌احمر وظیفه رفع موارد اضطرار را دارد و این کار را در سیل سیستان و بلوچستان انجام دادیم.

وی گفت: در حوادث ملی و بین المللی هلال‌احمر به عنوان نخستین گروه امدادرسان و کمک‌رسان حضور پیدا کرده است. نیرو‌های هلال احمر در هر حادثه‌ای که نیاز به کمک و پوشش امدادی باشد، حاضر است حتی در همین شب‌های قدر نیز نیرو‌های هلال احمر در کنار مردم حضور داشته‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: امسال ظرفیت منابع انسانی و لجستیک هلال‌احمر در نوروز ۲ برابر شده است. ۱۳۰ هزار امدادگر، نجاتگر، داوطلب و… در کل کشور مشغول خدمت رسانی به مردم هستند. در ۳۰ کیلومتری ورودی شهر‌ها پست‌های خدمات بشر دوستانه سازمان جوانان تاسیس شده است. تا امروز ۴ میلیون ۷۳۵ هزار نفر از مردم در سراسر کشور از خدمات نوروزی هلال احمر استفاده کرده‌اند که نسبت به سال گذشته در همین نوروز، شاهد رشد ۴۶ درصدی خدمات هلال‌احمر بوده‌ایم.

مطلب پیشنهادی:  دستگاه‌های استان تهران در حوزه اجرای مصوبه تغییر ساعت کاری رصد می‌شوند

وی توضیح داد: داروخانه‌های هلال احمر در ایام نوروز، شبانه‌روزی شده‌اند، زیرا این داروخانه‌ها، دارو‌های خاص و کمیاب را دارند.

کولیوند بیان کرد: ۲۵ هزار خدمت ما مربوط به امدادرسانی در حوادث و تصادفات جاده‌ای بوده است البته امدادرسانی ما در عملیات جوی هم نسبت به نوروز سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در اصفهان، فارس، مازندران و سمنان بیشترین عملیات‌ها و در استان‌های قم، کردستان، یزد، و سیستان و بلوچستان هم کمترین عملیات‌های امدادی هلال احمر را داشته ایم.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: هلال‌احمر همچنین در ایام نوروز امسال طرح نیابت (بازدید از سالمندان)، هلال رحمت، پایش سلامت، جمع آوری کمک برای مردم غزه، پایش بهرفت، فضای دوستدار کودک، ارائه آموزش‌های امدادی، خیمه‌های نماز، سفره‌های افطار، آموزش خود امدادی و دگر امدادی و. را اجرایی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت حمایت خوبی از لجستیک و انبار‌های امدادی هلال‌احمر داشته است، اما حد استاندارد و ایده‌آل انبار‌های هلال‌احمر تکمیل نیست. ما تلاش کردیم با موجودی فعلی وظایف خود را انجام دهیم. به تازگی بودجه‌ای هم برای تکمیل انبار‌های هلال‌احمر به ما تخصیص پیدا کرده است. همچنین ۹۰۰ خودروی امدادی خریداری کردیم و از طریق کمرگ به کشور وارد و موانع واردات این خودرو‌ها را برطرف کردیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: ۲۳ فروند بالگرد داریم و نیاز جدی به بالگرد مخصوصا بالگرد‌های دید در شب داریم. باید ۱۰ فروند بالگرد به ناوگان هوایی ما اضافه شود. بالگرد‌های هلال احمر خاصیت لجستیکی دارد و می‌تواند حجم زیادی از نیرو و تجهیزات را منتقل کند و می‌تواند بار زیادی را در زمان بحران‌ها از روی دوش هلال احمر بردارد. امیدواریم که امسال این ناوگان بالگردی هلال احمر را تقویت کنیم.

مطلب پیشنهادی:  اتخاذ تدابیر لازم برای برگزاری نماز عید‌فطر در استان تهران

کولیوند گفت: هم برای لجستیک و هم برای منابع انسانی برنامه داریم نیرو‌های واکنش سریع و متخصصی داریم و سعی کرده‌ایم در کل کشور، دوره‌های مهارت افزایی و تمرین برای نیروهایمان داشته باشیم تا آماده و چابک باشند.

وی ادامه داد: هلال‌احمر با توجه به اینکه یک نهاد بین‌المللی بشردوستانه است، در شرایط تحریم‌ها هم می‌تواند با همکاری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر، دارو‌های مورد نیاز و کمبود کشوری را وارد کند. در موضوع کمبود آنتی بیوتیک کودکان و واکسن کرونا، هلال احمر به میدان و به کمک مردم آمد. از نظر آموزش‌های عمومی‌به بیش از ۳ میلیون نفر، آموزش‌های عمومی مقابله با بحران داده‌ایم. از سوی دیگر در دوره جدید و در راستای تقویت نیروی انسانی و ارتقاء فعالیت‌ها، با تلاش‌های انجام شده کانون‌های هلال‌احمر را از ۸ هزار مورد کانون دانش آموزی به ۶۸ هزار مورد رساندیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه کانون‌های طلاب را افزایش دادیم و نیرو‌های مسلح را آموزش داده‌ایم بیان کرد: انبار‌های منطقه‌ای ایجاد کرده‌ایم که این انبارها، کالا‌های زیستی و لجستیکی داشته باشند تا در زمان بحران به کمک ما بیاید. پهباد‌های ارزیابی میزان خسارات وارده را هم در جمعیت هلال احمر اضافه می‌کنیم. انبار‌های منطقه‌ای را براساس آمایش سرزمینی و و احصاء آسیب‌ها ایجاد کرده‌ایم تا برای مقابله با بحران اقدام کنیم.

مطلب پیشنهادی:  دستگیری بیش از ۹۰ درصد کلاهبرداران حوزه سایبری در کشور

کولیوند ادامه داد: جلساتی به صورت مجازی، حضوری و تلفنی و ملی و بین‌المللی برای حمایت از مردم غزه برگزار کردیم؛ کنفرانس‌هایی برای کمک به مردم غزه نیز برگزار کردیم. کنگره اشغال فلسطین از دیدگاه حقوق بین الملل بشردوستانه در غزه نیز برگزار شد و ۹۰ مورد نقض حقوق بشر در غزه را احصا کردیم و در دادگاه‌های بین المللی با حمایت ۸۶ کشور، طرح کردیم.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در غزه شهید شده‌اند و بیش از ۷۲ هزار نفر مجروح و بیش از ۸ هزار نفر از آنها از دریافت خدمات درمانی محروم هستند.

به گفته این مقام مسئول؛ ۳۴ هزار نوزاد در این ۵ ماه متولد شده‌اند و مادران و نوزادان شرایط سختی دارند. ۶۵ هزار مادر باردار در غزه وجود دارند که نیازمند خدمات بهداشتی و درمانی هستند. فقط ۲۵ درصد از کمک‌هایی که جمع آوری شده و در بندر العریش مصر، وارد غزه می‌شود؛ روزانه ۱۵ تا ۲۰ کامیون، سایر کمک‌ها در بندر العریش در حال فاسد شدن است.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: مردم کشورمان کمک کردند و ما ۱۰ هزار تن از طریق کمک‌های مردمی، اقلام و کمک‌های مورد نیاز را به غزه ارسال کردیم، اما رژیم اشغالگر صهیونیستی، از رسیدن کمک‌های بین‌المللی به مردم مظلوم غزه جلوگیری می‌کند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *