اقتصادی

جنون طلایی!

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | به دلیل انتظارات کاهش نرخ بهره آمریکا و جذابیت فلز طلا به عنوان یک دارایی امن، قیمت طلا در روز دوشنبه به رکورد دیگری رسید.

هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۲۳۵.۵۹ دلار رسید. هر اونس طلای فیوچرز آمریکا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۲۲۵۷.۸۰ دلار رسید.

جوزف کاواتونی، استراتژیست بازار در شورای جهانی طلا، روز دوشنبه به CNBC گفت: «فکر می‌کنم این لحظه واقعاً هیجان‌انگیزی در طلاست. به گمان من آنچه واقعاً باعث آن می‌شود این است که بسیاری از سفته‌بازان بازار واقعاً این اطمینان و راحتی خاطر [در]کاهش نرخ‌های فدرال رزرو را دریافت می‌کنند.»

ناظران بازار انتظار دارند که فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن نرخ بهره را کاهش دهد.

بر اساس داده‌های منتشر شده در روز جمعه، شاخص تورم کلیدی فدرال رزرو در ماه فوریه در مقیاس سالانه، ۲.۸ درصد افزایش یافت؛ این اعداد احتمالاً بانک مرکزی ایالات متحده را قبل از شروع بررسی کاهش نرخ بهره، مدتی در همین حوالی نگه می‌دارد.

مطلب پیشنهادی:  آگهی عرضه بلوک شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس منتشر شد

فدرال رزرو در پایان نشست اخیر خود در ماه مارس بر روی نرخ بهره ایستادگی کرد، اما به پیش بینی خود برای کاهش سه مرتبه‌ای در سال جاری پایبند بود.

قیمت طلا با نرخ بهره رابطه معکوس دارد. با کاهش نرخ بهره، طلا در مقایسه با دارایی‌های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه جذاب‌تر می‌شود، که در یک محیط با نرخ بهره پایین بازده ضعیف‌تری را به همراه خواهد داشت.

به گفته سزار برایان، مدیر پورتفولیوی در شرکت مدیریت سرمایه گذاری Gabelli Funds، قیمت طلا به دلیل تقاضای خارج از آمریکا نیز افزایش یافته است.

برایان افزود: در چین، سرمایه گذاران خصوصی جذب طلا شده اند؛ زیرا بخش املاک و مستغلات ضعیف عمل کرده و اقتصاد عمومی چین ضعیف باقی مانده است و بازار سهام و ارز آن عملکرد خوبی نداشته است.

کاواتونی از شورای جهانی طلا اضافه کرد: افزایش طلا تا کنون با خرید‌های قوی از سوی بانک‌های مرکزی جهان در تلاش برای تنوع بخشیدن به پرتفوی ذخیره به دلیل خطرات ژئوپلیتیکی، تورم داخلی و ضعف دلار آمریکا تقویت شده است.

مطلب پیشنهادی:  باقری کنی: ایران را به ناحق متهم به عدول و نقض تعهداتش می‌کنند/ مقاومت اجازه نخواهد داد که صهیونیست ها به هیچ یک از اهدافشان دست پیدا کنند

او افزود: «دلایل بسیار محکمی برای ادامه خرید آن‌ها وجود دارد، [اما]بیایید ببینیم که آیا آن‌ها به همان اندازه و برای مدت طولانی به خرید ادامه می‌دهند یا خیر».

بر اساس داده‌های WGC، چین پیشتاز تقاضای مصرفی طلا و خرید طلا توسط بانک مرکزی است.

 

منبع: CNBC

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *