اقتصادی

رشد سریع فعالیت‌های تولیدی ایالات متحده از سال ۲۰۲۲

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | دو گزارش روز دوشنبه نشان داد که بخش تولید ایالات متحده در قوی‌ترین موقعیت خود از سال ۲۰۲۲ است.

PMI تولیدی مؤسسه Supply Management نشان داد که بخش تولید برای اولین بار از سپتامبر ۲۰۲۲، در ماه مارس به سمت توسعه حرکت کرده، در حالی که اندازه گیری S&P Global نیز نشان داد که تولید در ماه گذشته به بالاترین حد در ۲۲ ماه گذشته رسیده است.

بر اساس داده‌های بلومبرگ، شاخص PMI تولیدی ISM در ماه مارس عدد ۵۰.۳ را ثبت کرده است که نسبت به ۴۷.۸ در فوریه و بالاتر از ۴۸.۳ مورد انتظار اقتصاددانان بود.

گزارش ماه مارس بالاترین میزان برای این شاخص از سپتامبر ۲۰۲۲ است و اولین باری است که فعالیت‌های تولیدی از اکتبر ۲۰۲۲ افزایش یافته است. عدد بالای ۵۰ برای این شاخص نشان دهنده گسترش فعالیت است در حالی که گزارش زیر ۵۰، نشان دهنده انقباض است.

مطلب پیشنهادی:  سفر وزیر کشور به چهارمحال و بختیاری

تیموتی فیوره، رئیس کمیته بررسی کسب و کار تولیدی ISM در بیانیه این شرکت گفت: «تقاضا مثبت بود، تولید تقویت شد و ورودی‌های تولید همچنان سازگار بودند.»

گزارش ISM همچنین افزایش سفارشات و تولید جدید را پس از کاهش این زیرشاخص‌ها در ماه گذشته نشان داد.

شاخص PMI تولیدی خود S&P Global که روز دوشنبه اعلام شد، نشان داد که محصولات تولیدی ایالات متحده در ماه مارس به بالاترین حد در ۲۲ ماه گذشته رسیده است. سنجه گسترده‌تر فعالیت‌های تولیدی این شرکت در ماه مارس به ۵۱.۹ رسید که کمتر از ۵۲.۲ در فوریه بود که بالاترین میزان از جولای ۲۰۲۲ بود.

رشد سریع فعالیت‌های تولیدی ایالات متحده از سال ۲۰۲۲

کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد بازرگانی S&P Global Market Intelligence گفت: تحلیل نهایی شاخص PMI تولیدی S&P گلوبال حاکی از بهبود دلگرم کننده بیشتر در شرایط کسب و کار در ماه مارس بود و به نشانه‌هایی اضافه کرد که به نظر می‌رسد اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه اول دوباره با سرعت ثابتی رشد کرده است.

مطلب پیشنهادی:  ۲۴۰۰۰ متر مکعب خاکبرداری در تصفیه خانه آب چهارمحال وبختیاری

استراتژیست‌های وال استریت که در جستجوی نشانه‌های بیشتر برای ادامه دار شدن رالی بازار سهام هستند، افزایش در بخش تولید را برجسته کرده اند.

Ohsung Kwon، استراتژیست سهام در بانک آمریکا، ماه گذشته در یادداشتی به مشتریان نوشت: «ما شاهد ادامه نشانه‌های چرخه تولید هستیم که نشان دهنده پایان سومین رکود تولید در تاریخ است.»

“سطوح موجودی در حال حاضر به حالت عادی بازگشته است، نرمال شدن چرخه ذخیره سازی مجدد می‌تواند نشانه بعدی باشد، و شاخص‌های اولیه حاکی از یک چرخه صعودی تولید در آینده است. از لحاظ تاریخی، زمانی که PMI تولید در حال گسترش است، EPS شاخص S&P ۵۰۰ به طور متوسط ۱۲ درصد رشد کرده است. “

با این حال، گزارش‌های روز دوشنبه جنبه دیگری هم داشت که می‌تواند برای تلاش‌های فدرال رزرو برای بازگرداندن تورم به هدف ۲ درصدی خود چالش برانگیز باشد.

مطلب پیشنهادی:  صدور سه هشدار هواشناسی برای شهرهای مختلف کشور

قیمت‌های پرداخت شده در هر دو شاخص S&P Global و ISM افزایش یافته است.

S&P Global اشاره کرد که میانگین قیمت‌های فروش توسط تولیدکنندگان با سریع‌ترین نرخ خود در ۱۱ ماه گذشته افزایش یافته است. زیرشاخص قیمت‌های پرداختی ISM در ماه مارس به ۵۵.۸ رسید که بالاترین رقم از جولای ۲۰۲۲ است.

ویلیامسون در اس اند پی گلوبال گفت که با توجه به کندی اخیر در کاهش تورم که در آمار ژانویه و فوریه از معیار‌های تورم عمومی مشاهده شد، این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از نگرانی باشد.

ویلیامسون افزود: «قابل توجه‌ترین مورد، افزایش شدید قیمت کالا‌های مصرفی بود که با سرعتی که طی ۱۶ ماه گذشته مشاهده نشده بود افزایش یافت و نشان دهنده مسیر احتمالی ناهموار کاهش تورم به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو است.»

 

منبع: Yahoo Finance

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *