سیاسی

ایران همواره در طول سالیان گذشته از خود خویشتن‌داری نشان داده است

ابوذر ابراهیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در خصوص حمله و اقدام تنبیهی جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی روز اول آوریل به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق که مکان دیپلماتیک و دارای مصونیت دیپلماتیک است، حمله کرد و تعدادی از دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی ایران را که به دعوت رسمی دولت سوریه در آن کشور حضور داشتند به شهادت رساند.

وی تصریح کرد: خوب روشن است که اقدام نابخردانه رژیم صهیونیستی مصداق اتّم نقض منشور ملل متحد، کنوانسیون‌های بین المللی به خصوص کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وین و نیز کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی از جمله ماموران دیپلماتیک ۱۹۷۳ نیویورک است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین درباره اقدامات اولیه پس از حمله تروریستی رژیم صهیونیستی گفت: جمهوری اسلامی ایران ترکیبی از اقدامات دیپلماتیک و بین المللی را بلافاصله پس از این حمله آغاز کرد و طی نامه‌های رسمی به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت ضمن توضیح لازم درخواست کرد نشست شورای امنیت به صورت فوری و اضطراری تشکیل شود که متعاقب آن جلسه اضطراری شورای امنیت تشکیل شد. پس از آن شاهد محکومیت این اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی از سوی تعداد قابل توجهی از کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی بودیم. اما متاسفانه تعداد معدودی از کشور‌ها با صدور بیانیه محکومیت، از سوی شورای امنیت مخالفت کردند و در عمل شورای امنیت به عنوان نهاد مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی از صدور یک بیانیه محکومیت اقدام نابخردانه رژیم صهیونیستی هم ناتوان ماند.

مطلب پیشنهادی:  وضعیت منطقه بعد از تنبیه رژیم صهیونیستی تغییر کرده است

ابراهیمی افزود: در اصول حقوق بین الملل، دفاع از خود در برابر تجاوز، مشروع و حق تلقی می‌شود و جمهوری اسلامی ایران که همواره در طول سالیان گذشته از خود خویشتن داری و صبر راهبردی نشان داده است تصمیم گرفت که این بار، تجاوز رژیم صهیونیستی را بی پاسخ نگذاشته و از حق دفاع مشروع استفاده کند. 

سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین افزود: اقدام مزبور در اجرای حق ذاتی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خود که ذیل ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد به صراحت آمده و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی، به ویژه حمله نظامی این رژیم در اول آوریل ۲۰۲۴، اتخاذ شده است و هدف اصلی نیز پایگاه هوایی بوده که جنگنده رژیم صهیونیستی از آنجا برای حمله به بخش کنسولی ایران در دمشق استفاده کرده است.

ابراهیمی ترکمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به پایبندی خود به اصول و اهداف منشور ملل متحد، متعهد است و از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیر قانونی از زور و تجاوز، دفاع قاطعانه انجام خواهد داد. ما امنیت همسایگان و امنیت منطقه را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم. 

مطلب پیشنهادی:  تجهیزات جدیدی به نیروی زمینی ارتش الحاق می‌شود

وی افزود: هدف ما در دفاع مشروع، صرفا تنبیه رژیم متجاوز صهیونیستی بود و اقدامات دفاعی جمهوری اسلامی ایران، تنها پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی را هدف قرار داده است. حتی ایران مراقب بوده که به خوابگاه نظامیان آسیبی نرسد. ما به دنبال توسعه تنش در منطقه نیستیم. 

ابراهیمی ترکمان تصریح کرد: اکنون از نظر کشور ما پاسخ اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی بر اساس حقوق ذاتی داده شد و این پایان اقدام ما بود و قصد ادامه تنش و درگیری وجود ندارد؛ اما اگر رژیم صهیونیستی بخواهد جنایات اولیه را تکرار کند، پاسخ در خور و قوی تری داده خواهد شد. بنابراین جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست.

منبع: خبرگزاری فنا و تارنمای کلیکس

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *