اقتصادی

نقد و بررسی سریال Succession

به گزارش نبض بورس، محمدعلی رضایی هنجنی | “جانشینی” یک اتفاق بزرگ در تلویزیون بود. این سریال که سال گذشته در فصل پنجم به پایان رسید، رکورددار نامزدی جایزه امی و گولدن‌گلوب در تلویزیون شد. در این مطلب قصد بررسی و معرفی این سریال مهم را داریم.

سریال “وراثت” شیرجه‌ای به درون داستان زندگی خانواده‌ای ثروتمند است که گرداننده یک کمپانی بزرگ است. در حقیقت تفاوت این سریال با آثار مشابه این است که ما این آدم‌ها از نظام سرمایه‌داری را نه از بیرون، بلکه از بین خودشان و در خلال زیستشان می‌بینیم.

به جد می‌توان گفت که هیچ اثری تاکنون نتوانسته به مقوله حاکمیت شرکتی و نظام سرمایه‌داری و نزاعات اقتصادی و بورسی و سیاست‌گذارانه مقتضی آن بپردازد، آن طور که این سریال توانست.

نقد و بررسی سریال Succession

بنیان‌گذار/مدیرعامل و پدرسالار خانواده روی، لوگان روی، با شروع سریال ۸۰ ساله می‌شود و با مشکلات سلامتی مواجه می‌شود که باعث می‌شود فرزندانش (کندال، رومن، شیو و برادر ناتنی کانر) برای کنترل شرکت وارد نزاع شوند.

مطلب پیشنهادی:  تورم فروردین ماه اعلام شد

تعارض سطحی به این موضوع مربوط می‌شود که کدام یک “برنده” می‌شود و مدیرعامل می‌شود.

اما تضاد عمیق‌تر این است که پدرشان آن‌ها را دوست ندارد و آن‌ها تقریباً هر چیزی را برای عشق و توجه او فدا می‌کنند.

در طول ۵ فصل، بچه‌ها نقشه می‌کشند و نقشه می‌کشند، متحد می‌شوند و به همدیگر خنجر می‌زنند آن هم ظاهراً در جستجوی قدرت، اما در واقعیت، به دنبال تأیید اعتبار از جانب او هستند‌

در این بخش کمدی و درام برابر است و نویسندگان اغلب تغییرات لحن ۱۸۰ درجه‌ای را در صحنه‌ها اجرا می‌کنند و به‌نوعی آن را عملی می‌کنند.

نقد و بررسی سریال Succession

شخصیت‌ها بیشتر از هر چیز دیگری که اخیراً تماشا کرده‌ام، شبیه افراد واقعی هستند، و شما در عرض چند ثانیه از نقاط قوت، کاستی‌ها و ویژگی‌های آن‌ها باخبر می‌شوید.

 آن‌ها “دوست‌داشتنی” نیستند، اما جالب هستند، و نظر شما در مورد آن‌ها در هر یک از قسمت‌ها بالا و پایین می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  حسین تورنگ کیست؟

این سریال شدیداً به امور مالی مرتبط است؛ زیرا کل فصل‌ها حول محور ادغام‌ها، تملک‌ها، سرمایه گذاری خصوصی و شورش سهام‌داران می‌چرخند؛ و بله حتی یک نکته در مورد پیمان‌های بدهی هم وجود دارد.

نقد و بررسی سریال Succession

بانکداران و سایر سرمایه‌داران نقش عمده‌ای در هر یک از اتفاقی که روی اسکرین می‌افتد ایفا می‌کنند، از ممکن‌کردن خرید‌ها گرفته تا راه‌اندازی کمپین‌ها.

جزئیات برخی از این “توطئه‌های مالی” غیرواقعی است، اما بااین‌حال کماکان احساس خوبی نسبت به آنچه در جهان سرمایه‌داری در حال وقوع است، به شما می‌دهند.

وقتی به تماشای “وراثت” نی نشینید، تنها درحال تماشای سریالی درباره بازی تاج‌وتخت یک امپراتوری فوق مدرن تجاری نیستید. شما با جزئیات جذابی از فضای دنیای اقتصاد و مالی نیز مواجهید و جانمایی هر کدام از مؤلفات فاینانس را در بزنگاه‌های اساسی قصه مشاهده می‌کنید.

نقد و بررسی سریال Succession

به‌طور مثال، اگر شما با مفهوم خطیر حاکمیت شرکتی در نظام سرمایه‌داری آشنا باشید، خواهید دید که این مقوله در این فیلم نقشی اساسی داشته و هم‌ارز شخصیت‌های قصه پیش می‌رود. جلسات هیئت‌مدیره یک کمپانی بزرگ با تمام دسیسه‌ها و سیاست‌بازی‌ها به تصویر کشیده می‌شود و لحظات و پیچش‌های دراماتیک سریال اتفاقاً برپایه همین جزئیات تخصصی است. اما نقطه قوت آن است که این نکات تخصصی طوری به تصویر کشیده شده است که مخاطب عادی نیز می‌تواند آن را بفهمد و به اهمیتش واقف شود و حظش را ببرد.

مطلب پیشنهادی:  افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز ایران تا سال ۱۴۰۶

نقد و بررسی سریال Succession

تشویشی که کنش‌های هیئت‌مدیره به جان تحلیلگران بورسی شرکت می‌اندازد، تلاش‌های جان‌فرسا برای بالابردن یا ثبوت ارزش سهام و… همگی چالش‌های جذابی هستند که تماشایشان هیجان خاصی می‌آفریند.

این سریال به پایان رسیده و اگر به پستو‌های دنیای تجارت، اقتصاد و حاکمیت شرکتی کمپانی‌های بزرگ دنیای سرمایه‌داری و پیچش‌های آن‌ها علاقه دارید، هرگز تماشای این سریال را از دست ندهید.

 

برای تماشای سریال اینجا را کلیک کنید.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *