سیاسی

دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها در نیویورک مورد توجه ما قرار داشت

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست شورای امنیت درباره وضعیت منطقه غرب آسیا و اوضاع فلسطین به نیویورک سفر کرده بود در گفت‌وگویی با خبرنگاران به تشریح رایزنی‌هایش در مقر سازمان ملل متحد پرداخت.

وی گفت: بخشی از هدف اصلی سفر، حضور در نشست مقامات عالی رتبه شورای امنیت و تبیین مواضع ایران در خصوص تحولات غزه و اقدام دفاع مشروعی بود که بر روی دو پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی که از آنجا سفارت ما در دمشق هدف قرار گرفته بود، انجام شد. در دیدار‌ها و در چارچوب سخنرانی در شورای امنیت، ابعاد و پیامد‌های هرگونه تکرار ماجراجویی جدید اسرائیل را مورد توجه قرار دادیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: با توجه به اینکه معتقدیم توسعه دامنه جنگ و تنش به نفع هیچ طرفی در منطقه نیست، در دیدار‌ها به ویژه با دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سعی کردیم آنها را ترغیب کنیم که برای حل ریشه‌ای بحران در منطقه تلاش کنند.

مطلب پیشنهادی:  اسرائیل می‌خواهد برد ژئوپلیتیک ایران را با یک باخت تاکتیکی عوض کند

وی افزود: آنچه ضروری است تمرکز بر راه‌حل سیاسی و توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه است و باید بسته سیاسی که همه ابعاد از جمله تبادل اسرا، عقب نشینی نیرو‌های اشغالگر از غزه و ارسال گسترده کمک‌های انسانی را مورد توجه قرار دهد، در دستورکار سازمان ملل قرار بگیرد.

امیرعبداللهیان همچنین عنوان کرد: در گفتگو با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ایده‌هایی که می‌تواند توسط دبیرکل و در هماهنگی با همه کنشگران اصلی موضوع غزه در دستور پیگیری قرار بگیرد، مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

وی گفت: در دیدار با وزرای خارجه کشور‌های منطقه و برخی از مقامات سازمان‌های بین‌المللی از جمله رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره ابعاد انسانی موضوع غزه به گفتگو پرداختیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد: طبعا در بخشی از دیدار‌ها به دلیل ماهیت و طبیعت کار در نیویورک، موضوع دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها مورد توجه ما قرار داشت.

مطلب پیشنهادی:  برنامه‌های تشییع شهدای خدمت

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *