سیاسی

حمله به کنسولگری ما حماقت بزرگی بود/ صهیونیست‌ها به دنبال تغییر در صحنه درگیری در منطقه بودند

رامین مهمانپرست سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در ارتباط با حمله مستقیم ایران به سرزمین‌های اشغالی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: اقدامی که اسرائیلی‌ها انجام دادند و به کنسولگری ما حمله کردند و تعدادی از فرماندهان نظامی ما را به شهادت رساندند حماقت بزرگی بود و این حماقت با این نیت عملی شد که ما را به شکلی عصبانی کنند و به صورت احساسی عکس العملی نشان دهیم و درگیر جنگ شویم.

وی ادامه داد: نتانیاهو اکنون در دام بزرگی گرفتار شده و او از پس یک گروه به اسم حماس بر نیامده و پس از گذشته نزدیک به ۲۰۰ روز با همه جنایت‌هایی که انجام داده به هیچ کدام از وعده‌های خود مثل ریشه کن کردن حماس و آزادی اسرا نرسیده است و وقتی می‌بینند که نتوانسته به آن هدف برسد و همه افکار عمومی جهان همگی بر علیه اسرائیل شدند و حملات را محکوم می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  تبدیل ایران به بزرگترین تولید کننده برق از نیروگاه‌های بیوگاز سوز تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در منطقه

مهمانپرست افزود: از طرفی دیگر اقتصاد اسرائیل که در حال فلج شدن است و هزینه‌هایی که برای جنگ در فلسطین در حال انجام است، کشتیرانی که مختل شده، مردمی که به زور به سرزمین‌های اشغالی منتقل کردند و افراد آواره‌ای که در سرزمین‌های اشغالی هستند  و در کل شرایط برای نتانیاهو بسیار سخت شده و تنها راه چاره او این بود که صحنه درگیری را عوض کند.

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه تاکید کرد: اسرائیل به دنبال آن است که به جای آن که با حماس درگیر شود میدان را به سمت ایران  بچرخاند و اگر این اتفاق پیش می‌آمد معنی این بود که آمریکا و اروپا بیایند پشت اسرائیل بایستند و درگیری در کل بشود درگیری ما با کشور‌های غربی و اسرائیل بتواند در زیر سایه این درگیری خود را نجات دهد و آن‌ها با این محاسبه وارد درگیری با ما شوند.

مطلب پیشنهادی:  بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب

وی ادامه داد: همان زمان که این اقدام انجام شد و مسئولین ما گفتند که ما پاسخ خواهیم داد و تنبیه خواهیم کرد در همان زمان نظر این بود که قطعا پاسخ لازم است، اما این پاسخ باید هوشمندانه و با تدبیر باشد به شکلی که هم صهیونیست‌ها را ادب کند و هم ما را وارد درگیری که آن‌ها می‌خواهند نکند و خوشبختنانه با تدبیر مسئولین ما به بهترین نحو این موضع عملی شد. تمام مسائل حقوقی و بین المللی و تمام کار‌هایی که باید در مقدمه صورت می‌گرفت با استناد به ماده ۵۱ منشور سازمان ملل که دفاع مشروع تلقی می‌شود این باعث شد حتی صهیونیست‌ها امکان عملیات تلافی جویانه را نداشته باشند و یا آمریکایی‌ها نیز به آن‌ها اعلام کردند که نباید هیچ عکس العمی نشان دهد و اگر هم کاری کنند آمریکایی‌ها کنار آن‌ها نمی‌ایستند.

مطلب پیشنهادی:  قانون مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی برای کُند کردن تیغ سوداگران است

مهمانپرست در انتها گفت: اکنون شرایط کلی خاورمیانه  برای ایران و جبهه مقاومت تغییر بزرگی کرد. از این به بعد هر تعرضی که بخواهد به منافع ملی ما و  مراکز نظامی و حساس کشورمان و یا دانشمندان ما صورت بگیرد برای آن که اعلام کردیم پاسخ مستقیم می‌دهیم متوجه شدند که امکان پاسخ مستقیم از طرف ایران وجود دارد و بسیار هم جدی است و این توانایی هم در صحنه مشاهده کردند و باید روی هزینه‌هایی که در صورت حمله به ایران پرداخت کنند بیشتر فکر کنند.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *