فرهنگی

ساخت ۸۶ برنامه رادیویی مستقل ویژه زبان و ادبیات فارسی

 نشست خبری سومین جشنواره ملی رادیویی صدای سخن با حضور مرتضی کاظمی دینان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره، محمدجعفر محمدزاده رئیس شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی معاونت صدا و مشاور معاون صدا، وحید مبشری دبیر جشنواره، مرتضی صداقت گو دبیر علمی جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه همزمان با روز پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و روز پاسداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سالن جلسات معاونت صدا برگزار شد.

مرتضی کاظمی دینان، رئیس جشنواره صدای سخن ضمن گرامیداشت این روز گفت: بقای زبان فارسی مرهون زحمات ابوالقاسم فردوسی است. ما کشوری متشکل از اقوام مختلف هستیم که زبان فارسی هویت ماست. با توجه به همه هجمه ها، یکی از وجوه انسجام و وحدت ما، زبان فارسی است؛ لذا بر ما واجب است میراث داری خوبی برای این گنجینه بشری که حاوی ارزش‌های اخلاقی و زندگی است، باشیم.

وی با بیان این که در تدوین سند تحول تحول رسانه ملی به زبان و ادبیات فارسی توجه شده، افزود: معاونت صدا در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی پیشتاز است، به طوری که در سه ماه اول سال، معاونت صدا ۸۶ برنامه رادیویی مستقل خود را به پاسداشت زبان فارسی اختصاص داده است. حدود ۸۱۰ ساعت برنامه در شبکه‌های مختلف تولید شده است. تمام شبکه‌ها با اهداف و رسالتی که دارند به این موضوع می‌پردازند. حتی ما به این مساله که نباید از واژگان غلط فارسی استفاده شود بسنده نمی‌کنیم، بلکه مسائل عمیق‌تری پیگیری می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  «وعده صادق»؛ عملیاتی که نباید فراموش شود

کاظمی دینان بیان کرد: معاونت صدا از شبکه‌های مختلف هم مطالبه‌گری دارد تا ببیند چه کار‌هایی برای رعایت زبان فارسی انجام داده اند. ما باید برنامه‌سازان را ترغیب کنیم تا هر چه زودتر از متون درست و ادبیات صحیح استفاده کنند. توجه دادن برنامه سازان و مخاطبان به اینکه از واژگان بیگانه کمتر استفاده شود از جمله رویکرد‌های ماست. هر زمان دشمنان توانسته‌اند به کشوری هجمه وارد و به آن حمله کنند ابتدا زبان آن کشور را هدف قرار داده اند.

مدیر رادیو فرهنگ در بخش دیگر این نشست یادآور شد: شناسایی نیرو‌های مستعد و شناخت مخاطب نسبت به زبان فارسی از جمله رویکرد‌های ما در جشنواره است.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره عنوان کرد: جشنواره در ۶ بخش برنامه‌های ترکیبی، گفتارمحور، گفت‌وگومحور، مسابقه و نمایش برگزار و آثار حداکثر در ۲۵ دقیقه باید ساخته و ارسال شوند. اختتامیه جشنواره هم ۲۷ شهریور روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی و همزمان با روز بزرگداشت شهریار برگزار می‌شود. به همین دلیل بخش ویژه‌ای را به این موضوع اختصاص داده‌ایم و به سه نفر برتر جوایز اهدا خواهد شد. از دیگر بخش‌های جشنواره می‌توان به بخش فضای مجازی و رادیو نما اشاره کرد که دو جایزه در این بخش خواهیم داشت. از امروز ۲۵ اردیبهشت تا ۳۰ تیرماه بخش فضای مجازی و رادیو نما برای انتخاب شبکه برتر رصد می‌شود. بخش رادیو نگار یا نگارش رادیویی با اهدای یک جایزه از دیگر بخش‌هاست که علاقمندان می‌توانند آثارشان را در سه هزار کلمه ارسال کنند.

مطلب پیشنهادی:  خاطره قاری بین المللی برای تلاوت قرآن کریم + فیلم

کاظمی دینان با اشاره به برنامه‌سازی در این حوزه عنوان کرد: خلاقیت و نوآوری و ابتکاراتی که در به کارگیری گویش‌ها و لهجه‌ها بر نظر داوران ما موثر است و استفاده درست از مثل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

محمدجعفر محمدزاده، رئیس شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی معاونت صدا در ادامه این مراسم با تاکید بر این که ایران و زبان فارسی را دوست بداریم، گفت: برای عمق دوست داشتن باید زبان را بشناسیم. نماد ملیت ما زبان فارسی است و باید نسبت به آن شناخت داشته باشیم. هیچ کاری بدون شناخت ارزش ندارد. مساله پاسداشت زبان و ادبیات فارسی وظیفه بزرگ و ملی است و فعالیت مناسبتی و مقطعی نیست. هویت ما در این زبان جاری است.

وی با بیان این که ما هویت‌مان را از فرهنگ و تمدن مان پیدا می‌کنیم، افزود: بخش عمده هویت ما در فرهنگ جاری است و برای شناختش به زبان نیاز داریم. اگر بخواهیم ایران را بشناسیم، باید زبان فارسی را بشناسیم. اگر بخواهیم زبان فارسی را بشناسیم، باید شاهنامه را بشناسیم. شاهنامه فقط زبان نیست و با هیچ کتابی در دنیا قابل مقایسه نیست. در شاهنامه چند حماسه نهفته که مهم‌ترین آن زبان است.

 وی با بیان این که در معاونت صدا کلاس‌های آموزشی بسیاری با موضوع زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌شود، یادآور شد: معاونت صدا دوره‌های مختلف آموزشی را در حوزه زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌کند. یکی از نقاط قوت، بحث آموزش زبان و ادبیات فارسی است. به صورتی که حتی جداگانه در جلسات متعدد با شبکه‌ها این امر انجام می‌شود. سال گذشته پنج دوره آموزشی در این حوزه انجام شد و امسال هم در حال انجام است.

مطلب پیشنهادی:  «محفل» و «زندگی پس از زندگی»، پرمخاطب‌های تعطیلات نوروز

وحید مبشری، دبیر علمی جشنواره آیین صدای سخن گفت: به زودی فراخوان جشنواره در وبگاه رادیو فرهنگ قرار می‌گیرد. از اوایل خرداد اطلاع رسانی خواهد شد. دوستان تا پایان تیرماه می‌توانند آثارشان را ارسال کنند.

کاظمی دینان در ادامه درباره اینکه چگونه مجریان را در این حوزه آموزش می‌دهند، توضیح داد: تلاش معاونت صدا این است که سطح برنامه‌سازان از لحاظ حرفه‌ای در یک سطح باقی نماند. همیشه دوره‌های آموزشی برای همکاران در حال برگزاری است. خیلی از دوره‌ها با تدریس آقای محمدزاده انجام می‌شود. سال گذشته پنج دوره برگزار شد و اهتمامی نسبت به این اتفاق وجود دارد.

وی درباره بخش‌های مختلف جشنواره گفت: بخش مردمی ما هیچ محدودیتی ندارد و شرکت کننده‌ها در حوزه پادکست، مستند و دیگر قالب‌ها می‌توانند آثار خود را ارسال کنند. اما پادکست و مستند در بخش اصلی جشنواره نیست، چون خودشان جشنواره‌های مستقلی دارند. به برنامک‌ها و گزارش‌ها هم می‌پردازیم و در دوره‌های بعدی به مجریان و عوامل برنامه سازی که اهتمام ویژه به زبان فارسی داشته‌اند، توجه ویژه خواهد شد.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *