فرهنگی

پیشرفت یک الگوی جدید زیستن است

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

عاطفه سعیدی‌نژاد، رئیس بنیاد ملی مردمی نهضت پیشرفت بانوان و‌ مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور عزیز ایران، آیت الله رئیسی و همراهانشان بیان کرد: تاریخ جهان، پادشاه، حاکم و رئیس جمهور به خود کم ندیده است. در همین ایران ما پادشاهانی زیادی داشتیم که خوب‌ترین‌هایشان کشورگشا و خونریز بودند و بدترین‌هایشان عیاش و خوش‌گذران. همین حالا هم اگر به رؤسای جمهور کشوری که خود را قدرتمندترین کشور دنیا معرفی می‌کند نگاه کنید، می‌بینید رئیس‌جمهور فعلی‌اش به اختلال حواس مبتلاست و اشتباه‌های کلامی متعددی دارد  و رئیس‌جمهور سابقش هم رسماً کازینودار و عیاش بوده است. اما رئیس جمهورعزیز شهید ما مجتهد عالم وارسته و اهل تهذیب نفس و  مراعات رفتار و کردار بود.

 رئیس بنیاد ملی مردمی نهضت پیشرفت بانوان گفت: همسر آیت الله رئیسی نیز، شخصیت علمی وارسته‌ای دارند که به شخصه، قبل از شناخت آقای رئیسی، خانم علم‌الهدی را به واسطه دوستانی که شاگرد ایشان بودند، می‌شناختم و این نشان می‌دهد که ما الحمدالله، در کشوری زندگی می‌کنیم که رجل سیاسی‌مان از میان چنین طیف‌هایی انتخاب می‌شوند و چنین انسان‌هایی جای رشد و ظهور و بروز در جامعه و جریان‌های سیاسی را دارند.

مطلب پیشنهادی:  رادیو صدای لحظه‌هاست

 سعیدی‌نژاد با اشاره به نگاه رئیس‌جمهور شهید به آینده و ایجاد یک ایران پیشرفته تصریح کرد: مسیری که شهید عزیز ما آقای رئیسی پیش روی ملت ما گذاشت، رویکرد متفاوتی بود.

رئیس‌جهمور شهید ما این سؤال مهم را پیش روی خود داشت که ایران پیشرفته و ایران قوی را چطور باید ایجاد کنیم و آینده کشور را چطور باید بسازیم؟ در پرداختن به این سؤال، ایشان تنها به میدان نیامد بلکه مردم را هم در این امر دخیل کرد. دستیار مردمی برای خودش تعریف کرد، شبکه دستیاران مردمی قوی در استان‌ها شکل داد و جبهه‌ی مردمی در موضوعات مختلف ایجاد شد و جلسات متعدد با مردم، ناظر به همین اهتمام ایشان برای مشارکت دادن مردم در حل مسائل کشور بود. 

 رئیس بنیاد ملی مردمی نهضت پیشرفت بانوان، آشنایی سطح وسیعی از جامعه با مسائل اصلی را یکی از عوامل قرار گرفتن جامعه در مسیر اصلی خودش دانست و ادامه داد: نقش زنان در این زمینه بسیار پُررنگ است. بانوان اهل دقت‌نظرند و فرصت خوبی برای رسیدگی به جزئیات و تأمل در این مسائل در اختیارشان است و قدرت خوبی برای اقناع محیط پیرامونشان از همسر و فرزندان تا فامیل و محیط در دست دارند. یعنی کافی است زنان جامعه نسبت به مسئله‌ای بیدار و آگاه شوند، آن وقت می‌توان امید داشت که بقیه جامعه هم، نسبت به این مسائل آگاهی پیدا کنند. 

مطلب پیشنهادی:  اختتامیه دومین جشنواره جوانه‌های رضوی برگزار شد

 مشاور رئیس سازمان تبلیغات با اشاره به اینکه یکی از عناصر جامعه پیشرفته، خانواده پایدار و متعالی است، گفت: عنصر اصلی خانواده، زنان هستند. یکی از واقعیت‌هایی که جامعه باید روی آن سرمایه‌گذاری کند، مادری است. مادری کردن یک اتفاق ساده نیست. مادری کار سخت، پیچیده و ذوابعادی است که در مرتبه اول، سرمایه و موهبتی برای خود زن ایجاد می‌کند. مادری کردن به زن قدرت تشخیص، مدیریت و قدرت تنظیم ارتباطات پیرامونی را می‌دهد. ما باید به مادری کردن رسیدگی کنیم. مادری، یک همسرداری و تربیت فرزندان حداقلی نیست. ما باید در ادبیات امروز جامعه، مادر متکامل را مادری تعریف کنیم که می‌تواند فرزندش را آگاه نسبت به مسائل جامعه و اثرگذار در فضای آن تربیت کند.   

رئیس بنیاد ملی مردمی نهضت پیشرفت بانوان در پایان با مقایسه مفهوم توسعه غربی و پیشرفت افزود: ما در بحث پیشرفت رویکرد کاملاً متفاوتی را در سطوح مختلف زندگی و زیستن ارائه می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی:  کتابت قرآن کریم سبب گسترش هنر‌ها شد

یکی از این سطوح مربوط به زنان است و اینکه الگوی زندگی زنان در این رویکرد با مدل الگوی سنتی که در آن زن صرفاً خودش را در خانه و رفع نیاز‌های خانواده می‌بیند و با الگوی زن غربی که با کار در فضای بیرون از خانه خودش را صاحب هویت می‌بیند، متفاوت است. الگوی جدید که به‌عنوان الگوی سوم تعریف می‌شود یک الگوی نه شرقی، نه غربی است.

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *